Czy implant zęba może się nie przyjąć? Sprawdź odpowiedź.

Czy implant zęba może się nie przyjąć? Sprawdź odpowiedź.

czy-implant-zeba-moze-sie-nie-przyjac

Od małego dzieci uczy się, że o zęby trzeba dbać. Współcześni ludzie mają coraz większą świadomość tego, jak istotna jest higiena jamy ustnej. Niestety wciąż zdarzają się przypadki, gdy traci się stały ząb. Stomatologia estetyczna ma swoje rozwiązania, dzięki którym luki w łuku zębowym mogą być fantastycznie uzupełnione. Efekt jest doskonały, praktycznie nie widać, że ząb jest zębem sztucznym.

Co to jest implant zęba?

Jedną z możliwości stomatologii estetycznej jest implant zębowy. Czym on jest? Czy implant zęba może się nie przyjąć, a zatem czy istnieją pewne ograniczenia w jego zastosowaniu? Otóż implant zęba zastępuje korzeń zęba. Najczęściej ma kształt niewielkiego stożka lub walca i wykonany jest z tytanu, który jest bezpieczny dla organizmu ludzkiego i dobrze tolerowany. Istotne jest bowiem to, aby implant w odpowiedni sposób zrósł się z kością człowieka. Tylko wtedy można działać dalej, a zatem zająć się odbudową, stosując na przykład koronę porcelanową. Leczenie przy użyciu implantów to zatem proces, który trwa wiele miesięcy.

Jak się wszczepia implant?


Wszczepienie implantu zębowego to dosyć skomplikowany proces, dlatego warto się wcześniej odpowiednie do tego przygotować. Jest to jedna z nowoczesnych metod, stąd też wysoka cena. Pojedynczy implant kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Pierwszym etapem jest samo planowanie leczenia, podczas którego określa się, ile implantów należy zastosować oraz w jakich miejscach. Najczęściej robi się zdjęcie rtg zębów, konsultacje nie tylko ze stomatologiem, ale również chirurgiem stomatologicznym. Lekarze muszą ocenić, czy kości są na tyle zdrowe i mocne, że założenie implantu ma sens.

Czy implant zęba może się nie przyjąć? Niestety tak. Aby nie narażać pacjenta na koszty, ból oraz rozczarowanie, diagnostyka przed planowanym zabiegiem wszczepienia jest tak istotna. Generalnie specjaliści twierdzą, że jednak tylko w szczególnych sytuacjach zaleca się odejście od implantu na rzecz innych, mniej inwazyjnych metod uzupełnienia łuków zębowych. Po wszczepieniu implantu, czym zajmuje się chirurg stomatolog, trzeba odczekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, aby miejsce się zagoiło, a implant zrósł z kością.

Skutki wstawienia implantu zębowego


Czy implant zęba może się nie przyjąć? W niektórych przypadkach tak. Dlatego właśnie tak ważna jest sama diagnostyka i określenie, czy w przypadku konkretnego pacjenta implant ma sens. Jeżeli możliwe jest wszczepienie, po nim trzeba być bardzo ostrożnym i uważać na miejsce po wszczepieniu implantu, dbać o jego higienę, nie drażnić, na przykład poprzez gryzienie twardych pokarmów lub picie gorących płynów. Z reguły implanty goją się dobrze, po kilku miesiącach można przejść do kolejnego etapu leczenia.

Oczywiście bywa też tak, że implant się nie przyjmie, na przykład organizm źle będzie reagował na ciało obce. W niektórych sytuacjach implant nie zrośnie się odpowiednio ze względu na zły stan kości. Warto zatem konsultować się w dobrych klinikach, w których pracują specjaliści z dużym doświadczeniem.