Krzywy zgryz u dwulatka

Krzywy zgryz u dwulatka

Wady zgryzu u dzieci powstają w wyniku zaburzeń budowy narządów jamy ustnej oraz ich czynności. Szczęka, która jest nieprawidłowo zbudowana, powodować może trudności w oddychaniu, jedzeniu, może zniekształcać również wymowę. Wady zgryzu u dzieci powinno leczyć już od najmłodszych lat, ponieważ wszelkie zaniedbania będą skutkować w przyszłości rozwojem innych, poważnych chorób całego organizmu.

Przyczyny wad zgryzu u dwulatka

Krzywy zgryz u dwulatka to dość powszechne zjawisko, którego przyczyną są głównie czynniki środowiskowe, a podłożem nieprawidłowa budowa oraz położenie szczęki i żuchwy względem siebie. Wady zgryzu u najmłodszych mogą być wrodzone, powstają jeszcze w życiu płodowym oraz nabyte, które rozwijają się zaraz po urodzeniu dziecka. Do bezpośrednich przyczyn rozwoju wad zgryzu u maluchów zaliczyć można również nieprawidłowy tryb życia i przyjmowanie niektórych leków przez matkę w ciąży, poród kleszczowy, złe przystawianie do piersi lub niewłaściwe karmienie butelką. Ssanie kciuka, policzków, warg, również przyczynia się do powstania różnych nieprawidłowości zgryzu.

Metody leczenia wad zgryzu

Wszelkie wady, np. krzywy zgryz u dwulatka, najlepiej zacząć leczyć najwcześniej jak to możliwe, po wstępnej ocenie zgryzu, której dokonuje pediatra, w momencie, kiedy dziecko ma już większość uzębienia mlecznego. Leczenie u malucha wdrażane jest dopiero wtedy, kiedy wady są bardzo widoczne lub utrudniają codzienne funkcjonowanie, zniekształcają mowę. Do najpopularniejszych metod leczenia wad zgryzu należy stosowanie aparatów ortodontycznych ruchomych, stałych lub czynnościowych, ćwiczenia mięśniowe oraz leczenie szpatułką, płytką przedsionkową i procą bródkową. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji chirurgicznej.

Korekta wad zgryzu

Każda nieleczona wada u dzieci w różnym wieku, także krzywy zgryz u dwulatka, powodować może zaburzenie funkcjonowania stawów żuchwowo-skroniowych, prowadzić do schorzeń przyzębia, do problemów z mową, z przeżuwaniem i z gryzieniem. Wady zgryzu stanowić mogą źródło kompleksów, dlatego tak ważna jest korekta, najlepiej przy pomocy aparatów ortodontycznych, które mogą być różne, ruchome lub stałe. Te pierwsze, wykonane z akrylu, stosowane są u malutkich dzieci, głównie w okresie wypadania mleczaków, a także w przypadku rozwoju stałych zębów u dzieci. Zadaniem tego typu urządzenia jest korekta, która polega na właściwym ustawieniu zębów.

Aparaty takie mogą być jednoczęściowe, ubierane dzieciom głównie na noc lub dwuczęściowe, noszone w ciągu dnia. W drugim przypadku należy pilnować, aby po każdym posiłku zęby dokładnie czyścić.

Natomiast aparaty stałe mocuje się specjalnym klejem, dzięki temu lepiej się trzymają na zębach, a to pozwala na lepsze i szybsze skorygowanie wad zgryzu. Wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej, jednak dla każdego, kto odczuwałby dyskomfort w trakcie noszenia, powstały odpowiedniki ceramiczne i przezierne, które kolorem przypominają uzębienie i są prawie niewidoczne.