Płyn do płukania jamy ustnej przed czy po myciu zębów?

Płyn do płukania jamy ustnej przed czy po myciu zębów?

Mycie zębów nie polega tylko na ograniczaniu się do ich szczotkowania i nitkowania. Chcąc mieć świeży oddech oraz piękny uśmiech warto również stosować płyn do płukania jamy ustnej. Dociera on praktycznie w każde miejsce i pozwala na większą skuteczność w dbaniu o zdrowe uzębienie. Tego typu produkty, których na rynku jest duży wybór, skutecznie zwalczają bakterie chroniąc przed próchnicą. Zapobiegają powstaniu kamienia nazębnego, a także wzmacniają szkliwo zębów. Decydując się na ich zakup warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czy używać je przed, czy po myciu zębów.

Czym jest płyn do płukania ust?

Głównym zadaniem płynu do płukania ust jest odświeżenie oddechu. Najczęściej używają go osoby, które mają z tym problem i zmagają się z halitozą. Dzięki regularnemu myciu zębów takim produktem, odzyskują pewność siebie i poprawiają swój komfort psychiczny. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. Niektóre z nich zawierają substancje takie jak np. fluor. Skutecznie zwalczają bakterie i kwasy znajdujące się na płytce nazębnej, co chroni przed próchnicą. Stosowanie ich wpływa również na remineralizację szkliwa. Stomatolodzy zalecają używanie płynów do płukania jamy ustnej osobom, które zmagają się z chorobami dziąseł, a także przy infekcjach grzybiczych.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej.

Przy wyborze płynu do płukania jamy ustnej warto zwrócić uwagę na to, do czego jest przeznaczony i kupić ten, który spełnia nasze potrzeby oraz pomoże pozbyć się ewentualnego problemu. Ogólnie można stwierdzić, że wszystkie tego typu środki odświeżają oddech i wpływają na równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej. Jednak niektóre z nich przeznaczone są specjalnie na niwelowanie halitozy. Taki płyn w swoim składzie powinien zawierać rozsiewające przyjemną woń olejki eteryczne, a także jony cynku usuwające przykry zapach.

Jeśli chcemy poprawić kosmetykę uśmiechu, wtedy można zaopatrzyć się w płukankę wybielającą. Zawiera ona np. polimery chroniące przed przebarwieniami, a także ogranicza przyleganie do zębów substancji wpływających na ich przebarwienia. Płukanki warto też stosować w przypadku noszenia aparatów ortodontycznych, ponieważ samo szczotkowanie może być niewystarczające. Innym rodzajem są płyny lecznicze. Te z kolei w swoim składzie posiadają enzymy, a także  inne substancje zabezpieczające szkliwo przed szkodliwym działaniem bakterii i kwasów. Są pomocne w walce z próchnicą.

Na uszkodzenia i wzmocnienie szkliwa skuteczne będą płyny działające reminalizująco. W przypadku  słabych dziąseł świetnie sprawdzi się płyn zawierający chlorheksydynę. To substancja kationowa, która działa antyseptycznie. Płukanka chroni dziąsła przed uszkodzeniem, krwawieniem, zapaleniami oraz paradontozą.  Stosuje się ją na afty oraz po zabiegach usuwania kamienia nazębnego. Przy nadwrażliwości zębów warto użyć płynu łagodzącego ból. Stosowanie go nie tylko  zmniejszy dolegliwości.

Przyczyni się również do wzmocnienia struktury szkliwa, a także naprawy jego mikrouszkodzeń. Natomiast osoby, które uskarżają się na zmniejszoną ilość wydzielanej śliny (hiposaliwacja) powinny sięgnąć po płyny zmniejszające suchość w jamie ustnej. Takie działanie pozwoli zapobiec rozwojowi niekorzystnych bakterii, zabezpieczy przed wystąpieniem infekcji oraz podrażnieniu błon śluzowych, a także poprawi stan dziąseł.

Jak używać płynu do płukania jamy ustnej?

Stosowanie płynów do higieny jamy ustnej nie nastręcza żadnych trudności. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre przed użyciem wymagają, żeby je rozcieńczyć. Na szyjce butelki znajduje się nakrętka, która będzie służyła jako miarka. Po jej odkręceniu do środka należy nalać płyn. Oczywiście wcześniej powinno się dokładnie zapoznać z instrukcją produktu, żeby wiedzieć jaką ilość użyć. Zazwyczaj producenci zalecają wykorzystanie 10 lub 15 ml. Co do  czasu trwania, to najczęściej stosuje się płukanie przez 30 lub 60 sekund. Po wlaniu płynu do jamy ustnej nie może on pozostawać w bezruchu. Płukanie powinno być dokładne i energetyczne. Płynu nie należy połykać, a na zakończenie trzeba go wypluć. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do produktu,  przed jego zakupem warto zasięgnąć opinii farmaceuty.

Kiedy należy używać płynu do płukania ust?

Dobrze jest pamiętać, że są pewne zasady, których warto przestrzegać, żeby płukanka była skuteczna i nie spowodowała szkód.Wiele osób stosuje płyn do płukania jamy ustnej zaraz po umyciu zębów. Takie zalecenia można też znaleźć na wielu stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Jednak specjaliści twierdzą, że jest to błędne postępowanie. Stosowanie płynu do płukania bezpośrednio po myciu zębów przy użyciu pasty, może spowodować wypłukanie fluoru i zęby pozostaną bez odpowiedniej ochrony. Dlatego dla zapewnienia optymalnego zabezpieczenia przed próchnicą, płukankę należy wykonać po odczekaniu przynajmniej pół godziny po szczotkowaniu. Dzięki temu fluor zdąży się wchłonąć. Płukanie jamy ustnej zaleca się także przed szczotkowaniem zębów oraz między posiłkami. Wpłynie to na usunięcie resztek pokarmowych, co w znaczący sposób zahamuje rozwój bakterii i spowoduje odświeżenie oddechu.

W jaki sposób działa płyn do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej mają różne przeznaczenie. Ich działanie jest uzależnione od składników, które spełniają określone zadanie. Produkty zawierające fluor wspomagają walkę z próchnicą neutralizując kwasy i bakterie powodujące uszkadzanie szkliwa, a także skutecznie zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej. Inne natomiast mają chronić zęby przed przebarwieniami. Wszystkie natomiast wpływają na odświeżenie oddechu i na długi czas zapewniają użytkownikowi poczucie świeżości w jamie ustnej. Oprócz działania przeciwpróchniczego płukanki mają właściwości antyseptyczne. Są zalecane jako środek pielęgnacyjny po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Pomagają w leczeniu chorób przyzębia, a także zapalenia dziąseł.

Na co uważać, stosując płyn do płukania jamy ustnej

Przy zakupie płynu do płukania ust warto zwrócić uwagę na jego skład. Niektóre tego typu produkty zawierają alkohol. Wielu specjalistów uważa, że wpływa on na podrażnienia błon śluzowych w jamie ustnej, a także powoduje jej wysuszanie. To z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii, próchnicy, choroby dziąseł, a także braku odczuwania smaków. Wybierając płyn dla kobiet w ciąży i dzieci należy skorzystać z produktu bezalkoholowego. To samo dotyczy osób z nadwrażliwością dziąseł, żeby nie wywołać podrażnienia. W tym przypadku zaleca się wybór płynów posiadających w swoim składzie substancje o działaniu kojącym, do których zalicza się np. rumianek.

Płukanie jamy ustnej nie zastąpi szczotkowania zębów!

Płukanie jamy ustnej wspomaga higienę zębów i jest jej dodatkowym  elementem wpływającym na dbanie o zdrowy uśmiech. Jednak mimo swoich zalet, nie zastąpi szczotkowania. To dzięki ruchom szczoteczki dokładniej uda się oczyścić zęby i ich okolice, a także usunąć płytkę nazębną, co razem z użyciem pasty zawierającej np. fluor, przyczynia się do minimalizowania rozwoju próchnicy. Zastępowanie szczotkowania samym płukaniem nie jest dobrym pomysłem.

Dla kogo płyn do płukania jamy ustnej?

Płyn do płukania jamy ustnej przyda się każdemu, kto chce wspomóc higienę jamy ustnej i wpłynąć na poprawę świeżości swojego oddechu. Taki produkt jest dedykowany osobom o ograniczonej ruchomości, które mają problemy ze szczotkowaniem oraz pacjentom poddającym się radioterapii. Zapewni też lepszą pielęgnację w przypadku rotacji zębów, wad ortodontycznych oraz uzupełnień protetycznych. Płyny do jamy ustnej zalecane są do stosowania po zabiegach stomatologicznych.

Płyn do jamy ustnej dla dzieci.

Zachęcanie dziecka do płukania jamy ustnej odpowiednim płynem pozwoli na wyrabianie w nim nawyku do dbania o własne zęby. Na opakowaniach takich produktów umieszczone są informacje dotyczące jego przeznaczenia w zależności od wieku dziecka. Płyny nie zawierają alkoholu, a ich działanie jest łagodniejsze, żeby nie podrażniać dziąseł. Dodatkowo w ich składzie znajdują się substancje, które wzmacniają zęby i chronią je przed próchnicą. Na rynku są dostępne w różnych owocowych smakach.

Płukanka – czy warto stosować płyn do płukania?

Korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej stanowi dodatkową ochronę zębów przed próchnicą. Razem ze szczotkowaniem i nitkowaniem zwiększy poziom zabezpieczenia przed wystąpieniem stanów zapalnych dziąseł, pozwoli minimalizować osadzanie się kamienia nazębnego, a także poprzez działanie wybielające poprawi estetykę uśmiechu. Istotne jest także to, że płukanki dają poczucie świeżości i poprawiają zapach z ust. Warto je stosować systematycznie, co wpłynie na  zdrowie zębów.