3 grudnia, 2024

Ruszający się ząb stały – co zrobić?

Ruszający się ząb stały - co zrobić

Być może nie każdy o tym wie, lecz każdy ząb posiada minimalny zakres ruchu. Innymi słowy, w pewien sposób jest ruchomy i nieco się chwieje. Jest to naturalne zjawisko, które zabezpiecza zęby przed ich zbyt duży naprężeniem i ułamaniem się. Problem robi się jednak w chwili, gdy ząb zaczyna chwiać się zbyt mocno. Należy w takim wypadku zastosować odpowiednie metody leczenia. Ruszający się ząb stały – co zrobić, aby nie narazić się na problemy?

Jak leczyć rozchwiane zęby?

Ruszający się ząb stały – co zrobić? Jeśli chce się poznać odpowiedź na to pytanie, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się nieco o tym zjawisku. Dlaczego więc ząb może zacząć się ruszać i co należy w tym wypadku zrobić?
Ruszający się ząb może być efektem zmian w ozębnej, co może być spowodowane np. urazem. Ruchomość zęba może być również spowodowana zmianą powierzchni korzenia danego zęba, co z kolei może być efektem urazu mechanicznego, powikłań po leczeniu ortodontycznym czy też efektem przebytego zapalenia.
Co należy zrobić, gdy zauważy się takie rozchwianie? Kluczowe w tym wypadku jest udanie się do stomatologa, który najpierw przeprowadzi pomiar ruchomości zęba, a następnie zastosuje odpowiednie leczenie.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Ruszający się ząb stały – co zrobić? Leczenie takiej przypadłości w pierwszej kolejności musi polegać na określeniu powodu powstania ruchomości, a następnie jej usunięciu. Może to więc wiązać się z leczeniem próchnicy czy też z koniecznością założenia aparatu ortodontycznego. Co ciekawe, wielu pacjentów nie odczuwa na początku tej choroby żadnych nieprzyjemnych dolegliwości i leczenie nie jest stosowane.
Jeśli jednak w wyniku ruchomości zęba istnieje duże ryzyko, że się go utraci lub też dochodzi do zgrzytania zębami, lub powstawania wady wymowy, często stosowanym zabiegiem jest wzmocnienie ruszającego się zęba. Jak się to wykonuje? Kluczowe w tym wypadku jest wzmocnienie struktury samego zęba lub też otaczających go tkanek. Celem tego zabiegu jest utrzymanie zęba w jednej stabilnej pozycji, co zabezpieczy go przed większym rozchwianiem.

Niezwykle ważne w przypadku wzmacniania ruszającego się zęba jest to, jak zachowywać się będzie sam pacjent. Kluczowe w tym wypadku jest bowiem to, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustne, ponieważ nagromadzenie bakterii, a także kamienia może powodować powstanie kolejnych przypadłości, które negatywnie wpływać będą na stan ruchomego zęba. Co bardzo ważne, w tym wypadku zalecane jest np. dbanie o zbilansowaną dietę, która bogata będzie w witaminy i mikroelement. Szczególnie mocno postawić należy na wapń, lecz również witaminę D i magnez.

Ruszający się ząb stały – podsumowanie

Ruszający się ząb to coraz częściej pojawiająca się przypadłość. Dotknąć może osobę właściwie w każdym wieku. Żeby problem ten nie powodował niepotrzebnych trudności w życiu, a także nie przyczyniał się do utraty danego zęba, koniecznie należy przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze. Na szczęście obecnie stomatolodzy mają naprawdę rewelacyjne metody leczenia ruchomości zęba, więc dość łatwo jest ten problem opanować.