3 grudnia, 2024

Wycinanie dziąsła przy ósemce

Wycinanie dziąsła przy ósemce

Estetyczny i zadbany uśmiech jest marzeniem wielu osób. Są one gotowe na wszystko, by tylko osiągnąć swój cel. Do zabiegów, która wykonuje się w obrębie dziąseł należą między innymi plastyka dziąseł oraz wycinanie dziąsła przy ósemce. Dzięki nim można przywrócić piękny uśmiech – chociaż są to zabiegi inwazyjne i powrót do pełnego zdrowia może trochę potrwać.

Plastyka dziąseł

Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się, kiedy dziąsła posiadają nieodpowiedni i niesymetryczny kształt. Mogą tak wyglądać między innymi na skutek przebytych stanów zapalnych, próchnicy poddziąsłowej czy też na skutek zaawansowanej paradontozy. Chirurgia plastyczna może interweniować zarówno w sytuacji nadmiaru, jak i deficytów dziąseł. Zabiegowe ukształtowanie ich linii wykonywane jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Sam zabieg jest dla pacjenta bezbolesny.

Zabieg plastyki dziąseł poprzedzony jest poprzez wykonanie odpowiednich badań. Mowa tutaj o zdjęciu RTG, które pozwoli dokładnie ocenić, co należy skorygować. Ponadto, lekarz przed przeprowadzeniem zabiegu przeprowadzi z pacjentem bardzo dokładny wywiad lekarski, a także fizykalne badanie jamy ustnej.

Wycinanie dziąsła przy ósemce

Kaptur dziąsłowy jest fragmentem dziąsła, który nachodzi na ząb, który niecałkowicie się wyrżnął. Usunięcie tego fragmentu dziąsła jest zalecane w przypadku, kiedy pacjent cierpi na nawracające stany zapalne bądź gdy ząb ma szansę wyrżnąć się całkowicie.

Jest to zabieg chirurgiczny, który musi zostać poprzedzony dokładną diagnostyką – między innymi, wykonaniem zdjęcia rtg. Wycięcie kaptura dziąsłowego zlikwiduje dolegliwości bólowe oraz umożliwi ustawienie się zęba w prawidłowy sposób. Zabieg jest dla pacjenta zupełnie bezbolesny z racji tego, że wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Zalecenia higieniczne

Osoby, które mają za sobą wycinanie dziąsła przy ósemce bądź też plastykę dziąseł, powinny zwrócić uwagę na przestrzeganie zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu. Po zakończonej procedurze należy przez przynajmniej pół godziny zatrzymać w ustach opatrunek, który zatamuje krwawienie. Palacze muszą pamiętać o tym, by nie sięgać po papierosy przez minimum 12 godzin.

Trzeba pamiętać o tym, że niewielkie krwotoki z ran pozabiegowych są zupełnie normalne i nie są powodem do niepokoju. Aby zwiększyć swój komfort, podczas nocnego wypoczynku warto trzymać głowę wysoko ułożoną i wygodnie podpartą.

Dolegliwości bólowe po zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy ustnej są normalne. W przypadku silnego bólu można spróbować uśmierzyć go przy pomocy ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Po zabiegu trzeba dbać o uzupełnianie płynów. Wbrew pozorom, nie poleca się spożywania ich przez słomki, ponieważ ten sposób picia może sprzyjać powstawaniu krwotoków. W dniu zabiegu, już po jego zakończeniu, można powstrzymać się od spożywania stałych, twardych pokarmów. Zamiast tego, lepiej spożywać posiłki chłodne i miękkie, takie jak lody czy jogurt. Przez kilka godzin po operacji nie wolno stosować płukanek do jamy ustnej oraz szczotkować zębów.