23 listopada, 2024

Skąd bierze się próchnica zębów i jak ją leczyć?

próchnica zębów

Próchnica to najbardziej znana choroba jamy ustnej dotykająca zębów. Jest niezwykle powszechna – jak wskazują badania, mają ją praktycznie wszyscy dorośli Polacy. Warto poznać tego przeciwnika, by nie pozwolić mu zdewastować swoich zębów!

Czym jest i jak wygląda próchnica zębów?

Próchnica zębów to kwasowa erozja szkliwa. Choroba jest powodowana przez bakterie, które rozwijają się w osadach nazębnych – w płytce, która powstaje w wyniku spożywania pokarmów. Osadza się ona na zębach, a jeśli nie jest systematycznie usuwana, szybko rozwijają się w niej bakterie, które powodują erozję szkliwa. Początkowe objawy próchnicy to kredowobiałe plamy pojawiające się na zębach. Potem zmieniają one kolor na ciemny – ostatnie stadium próchnicy to czarne plamy, którym towarzyszy też postępująca degradacja zębów, czyli pojawiają się w nich ubytki, a także może dojść do silniejszego zniszczenia tkanek. Niektóre osoby mają tak bardzo zniszczone zęby, że pozostały po nich wręcz kawałki, w dodatku czarne. Wygląda to rzecz jasna fatalnie, jest przyczyną nieświeżego oddechu, a przy tym, co bardzo ważne, próchnica zagraża zdrowiu całego organizmu. Nigdy nie powinno się jej więc bagatelizować – jest to kwestia zdrowia nie tylko zębów.

Przyczyny próchnicy zębów

Najczęstszą przyczyną próchnicy zębów jest oczywiście brak higieny. Kluczowe jest odpowiednio częste, systematyczne usuwanie płytki nazębnej i bakterii. Trzeba przy tym pamiętać, że tak naprawdę większość bakterii w jamie ustnej nie znajduje się na zębach, dlatego trzeba dokładnie czyścić całą jamę ustną oraz płukać ją płynem antybakteryjnym.
Bardzo mocno do powstawania próchnicy przyczynia się też spożywanie słodyczy, zwłaszcza tych, które obklejają zęby. Co istotne, próchnicą można się też zarazić – przez pocałunek czy picie z jednej butelki. Na jej występowanie szczególnie mocno narażone są też osoby mające słabe z natury czy osłabione szkliwo. Zadaniem tej najtwardszej w ludzkim organizmie tkanki jest chronienie miękkich tkanek zęba, a kiedy zostanie ona osłabiona, próchnica ma do nich ułatwiony dostęp.

Sposoby na leczenie próchnicy

Jedynym dobrym sposobem na leczenie próchnicy są zabiegi stomatologiczne. Polegają one na mechanicznym usunięciu zniszczonych tkanek, zdezynfekowaniu leczonego miejsca oraz wypełnieniu go materiałem kompozytowym w celu odbudowy. Oczywiście leczony ząb zawsze może być zaatakowany ponownie przez próchnicę, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

Jak pozbyć się próchnicy innymi metodami? Pewnym sposobem na cofnięcie zmian próchniczych, bardzo wczesnych, jest też stosowanie dobrych past, odbudowujących szkliwo, czy specjalnych preparatów stomatologicznych. Taki efekt jest jednak możliwy tylko na najwcześniejszym etapie próchnicy. W każdym innym przypadku nie obejdzie się bez pomocy lekarza. Warto przy tym wiedzieć, że kiedy pojawia się ból zęba, jest to znak, że choroba jest już w zaawansowanym stadium – dotarła do tkanek miękkich zęba. Zwykle zaś dopiero w tym stadium pacjenci zgłaszają się do stomatologa.