Co to jest recesja dziąseł?

Co to jest recesja dziąseł?

Recesja dziąseł to schorzenie, z którym zmaga się ogromna liczba pacjentów. Bardzo często zgłaszają się oni do gabinetów stomatologicznych zbyt późno, kiedy uszkodzeniu uległy już korzenie zębowe. W takiej sytuacji trzeba nastawić się, że proces leczenia będzie zarówno kosztowny, jak i długotrwały. Dlatego warto zadać sobie pytanie, co to jest recesja dziąseł, jakie są jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia.

Objawy recesji dziąseł

Każdy pacjent, które zadaje sobie pytanie, co to jest recesja dziąseł, powinien zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi objawami się ona wiąże. Tylko w ten sposób można odpowiednio wcześniej rozpoznać schorzenie i rozpocząć proces leczenia.

Istnieje kilka oznak, dzięki którym można podejrzewać ewentualnie problemy z dziąsłami bądź też ich recesją. Pacjent może zaobserwować odsuwanie się dziąseł od powierzchni zęba, co powoduje odsłonięcie korzenia. Bardzo często pierwszym odczuwalnym objawem jest nadwrażliwość zębów, która pojawia się w momencie spożywania gorących, zimnych bądź też twardych pokarmów. Zęby mogą wydawać się zauważalnie dłuższe, a pacjent może odczuwać wyszczerbienie w miejscu zetknięcia dziąsła z powierzchnią zęba.

Niestety, pacjenci bardzo często bagatelizują pojawiające się pierwsze objawy recesji zębów i pojawiają się w gabinecie stomatologa zbyt późno. Nawet pomimo występowania pierwszych objawów, stwierdzenie czy recesja dziąseł rozwija się u danego pacjenta, jest bardzo trudna. Dlatego każdy pacjent powinien odbywać regularne kontrolę u dentysty, który już na pierwszy rzut oka będzie mógł rozpoznać problemy z cofającymi się dziąsłami i zacząć je leczyć. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko szybkie rozpoczęcie leczenia może zapobiegać występowaniu poważniejszych problemów.

Przyczyny recesji dziąseł

Wiedząc już, co to jest recesja dziąseł, warto zadać pytanie o jej przyczyny. Otóż, lekarze stomatolodzy zgodnie twierdzą, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na postęp recesji dziąseł.

Bardzo często przyczyną schorzenia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a w szczególności zbyt mocne szczotkowanie powierzchni zębów, co może uszkadzać ich szkliwo i wpływać na odsłanianie szyjek zębowych. Problem z recesją bardzo często mają także pacjenci, którzy nie prowadzą właściwej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna gromadząca się na powierzchni zębów przekształca się w kamień nazębny, co często jest efektem braku regularnego mycia i nitkowania powierzchni międzyzębowych. Kamień, który nie zostanie w porę usunięty, bardzo często prowadzi do recesji dziąseł.

Problemem, który może wpływać na pojawienie się recesji dziąseł jest również bruksizm. Intensywne zaciskanie zębów bądź też zgrzytanie nimi to problem nie tylko ortodontyczny, ale także stomatologiczny. Nadmierny nacisk na dziąsła może stać się bezpośrednią przyczyną ich recesji.

Warto wspomnieć także o tym, że na recesję dziąseł w szczególności narażone są osoby, które regularnie palą papierosy.

Recesja dziąseł bardzo często rozwija się także u tych osób, które cierpią na ciężkie choroby dziąseł. Mowa tutaj między innymi o zapaleniu przyzębia, kiedy dziąsła odsuwają się od zębów i tworzą kieszonki. W momencie, kiedy ulegną one zakażeniu – przez nadmierne gromadzenie bakterii – uszkodzeniu ulegają tkanki i kości, których zadaniem jest utrzymanie zębów na ich miejscu. Jest to wyjątkowo groźny stan, który w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Jakie są sposoby leczenia recesji zębów?

Każda osoba zadająca sobie pytanie, co to jest recesja dziąseł, z pewnością zastanawia się także, w jaki sposób można leczyć tę przykrą dolegliwość. Przede wszystkim, należy umówić się na wizytę u lekarza stomatologa, który przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, dzięki czemu będzie w stanie określić przyczyny występowania problemu i najlepszy sposób jego leczenia.

W przypadku niezbyt zaawansowanej recesji dentysta może zdecydować się na zabieg usuwania kamienia, a także wygładzania powierzchni korzeni zębowych. Jest to procedura, którą można wykonać w każdym gabinecie stomatologicznym. Wygładzenie powierzchni korzeni ułatwia dziąsłom przyleganie do zębów, a sam zabieg jest dla pacjenta zupełnie bezbolesny ze względu na możliwość zastosowania miejscowego znieczulenia. Bardzo często zdarza się, że w celu osiągnięcia pełnych zadowalających efektów, procedurę należy przeprowadzić kilkukrotnie. Po zakończonym leczeniu pacjent może odczuwać ból, opuchliznę i nadwrażliwość w miejscu przeprowadzenia zabiegu. Dlatego też bardzo często dentyści zalecają płukanie specjalnym płynem antybakteryjnym, który zapobiega ewentualnym zakażeniem.

Jeśli recesja dziąseł jest wyjątkowo mocno zaawansowana, lekarz stomatolog może zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jest to o wiele bardziej inwazyjna metoda leczenia, dlatego stosuje się ją w ostateczności. Regeneracja jest zabiegiem, który przeprowadza się w sytuacji, kiedy recesja dziąseł doprowadziła już do uszkodzenia kości i tkanek dziąsła. Dentysta podczas procedury zajmie się oczyszczeniem obszaru dziąsła, a następnie usunięciem nagromadzonych bakterii i płytki nazębnej. Następnie na odsłonięty i oczyszczony obszar nałoży specjalny materiał odbudowujący, który skłoni organizm do regeneracji okolicy dziąsła.

Dla pacjentów, u których doszło do utraty tkanki dziąsłowej, jedynym ratunkiem może okazać się przeszczep tkanki miękkiej, czyli dziąsła.

Podsumowując, znana jest już odpowiedź na pytanie, co to jest recesja dziąseł. Warto wiedzieć, że można jej skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Każdy pacjent powinien zwracać uwagę na regularne wizyty kontrolne u dentysty, a także odpowiednią, regularną higienę jamy ustnej. Trzeba pamiętać o zdrowych nawykach takich jak: przynajmniej dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia, stosowanie pasty z fluorem, a także regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy specjalnych nici. Tego typu postępowanie pozwoli zażegnać widmo recesji dziąseł i cieszyć się zdrową jamą ustną przez długi czas.