Czy warto leczyć kanałowo martwy ząb?

Czy warto leczyć kanałowo martwy ząb?

czy-warto-leczyc-kanalowo-martwy-zab

Zęby zbudowane są z twardych elementów takich jak szkliwo i zębina oraz miękkich – miazga zębowa. Jest ona strukturą bardzo silnie unerwioną i unaczynioną. Na skutek działania negatywnych czynników zewnętrznych może dojść do jej uszkodzenia i obumierania. W ten sposób powstają martwe zęby. Z uwagi na to, że mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta powinny podlegać specjalistycznemu leczeniu, którego przykładem jest leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe – co to za zabieg?

Leczenie endodontyczne jest skomplikowaną procedurą stomatologiczną wykonywaną w przypadku stwierdzonej martwicy zęba. Należy bowiem pamiętać o tym, że w takiej sytuacji brak podjęcia leczenia może stanowić zagrożenie nie tylko dla stanu jamy ustnej pacjenta, ale również dla jego zdrowia ogólnoustrojowego. Martwy ząb pozbawiony jest bowiem żywej miazgi, która pełni rolę odżywczą, obronną oraz odbudowującą. Z tego powodu staje się on kruchy, delikatny oraz nie ma możliwości odbioru bodźców zewnętrznych.

Ponadto, martwicy zęba może towarzyszyć rozwój stanu zapalnego i ryzyko poważnych powikłań ogólnoustrojowych. Podejmowane w tym przypadku leczenie endodontyczne nie zawsze gwarantuje pełną skuteczność działań. Ponadto, wymaga ono nadkładu czasu oraz dużej wiedzy stomatologicznej i staranności pracy.

Leczenie endodontyczne polega na bardzo dokładnym usunięciu martwej miazgi zębowej znajdującej się we wnętrzu komory oraz kanałów korzeniowych zęba. W leczeniu wykorzystywane są zarówno metody mechaniczne, jak i chemiczne. Kanał jest opracowywany przez stomatologa przy użyciu pilników endodontycznych oraz specjalistycznych płynów do irygacji. Pozwala to na skuteczne usunięcie resztek zębiny oraz bakterii zgromadzonych w obrębie zmienionego chorobowo miejsca. Po oczyszczeniu kanał zębowy jest wypełniany materiałami stomatologicznymi.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Decyzje odnośnie do konieczności podjęcia leczenia kanałowego podejmuje dentysta. Bierze on pod uwagę stan uzębienia pacjenta oraz zgłaszane przez niego dolegliwości, takie jak na przykład ból pojawiający się podczas spożywania chłodnych napojów. W przypadku w którym ból nasila się oraz towarzyszy mu wzrost temperatury ciała oraz nieprzyjemny zapach z ust należy szynko podejmować zdecydowane działania. Dolegliwości te mogą bowiem wskazywać na zapalenie miazgi zęba lub jej martwicy, a groźny stan zapalny może rozprzestrzeniać się ogólnoustrojowo.

Leczenie kanałowe – cena

Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacja leczenia endodontycznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w przypadku osób dorosłych obejmuje jedynie zakres od kła do kła. Zakres refundacji jest zdecydowanie szerszy w odniesieniu do dzieci oraz młodzieży do osiemnastego roku życia, kobiet w ciąży oraz w połogu. Wówczas refundacja obejmuje leczenie endodontyczne wszystkich zębów.

Leczenie endodontyczne może być również wykonywane odpłatnie. Koszt leczenia w tym wypadku zależy od ilości leczonych kanałów oraz stopnia skomplikowana zabiegu. Średnia cena leczenia wynosi od około 600 zł w przypadku jednego leczonego kanału do nawet 1500 zł w sytuacji, w której leczenie obejmuje kilka kanałów.