2 grudnia, 2024

Czym jest proteza overdenture?

Braki w uzębieniu potrafią być kłopotliwe. To nie tylko pogorszone walory estetyczne uśmiechu, ale również problemy ze spożywaniem pokarmów, a także potencjalne ryzyko powstawania stanów zapalnych w zębodole, szczególnie gdy przedostaną się do niego resztki pokarmów. Korzystanie z protez staje się coraz popularniejsze wśród osób na całym świecie z uwagi na wygodę, a także estetykę tego rozwiązania.

Protezy stałe i ruchome

Wskazać można na najbardziej podstawowy podział wśród protez na te, które pacjent może zdjąć we własnym zakresie w domu – czyli ruchome, a także te, których demontaż wymaga wizyty u specjalisty – stałe. Każde z nich mają swoje wady i zalety, choć niewątpliwie rosnącą w ostatnich latach popularnością cieszą się protezy overdenture. Czym są i jak działają?

Proteza nakładowa

Jest to typ protezy ruchomej, która umożliwia wypełnienie braków w uzębieniu tam, gdzie z różnych względów nie znajdują zastosowanie protezy akrylowe oraz szkieletowe. Proteza overdenture może być mocowana na korzeniach zębowych bądź implantach.

W procesie tworzenia tego typu protezy, specjalista tworzy specjalne metalowe zaczepy, z pomocą których tworzy w kanałach korzenia miejsce dla późniejszego sztucznego zęba protetycznego. Z uwagi na mniejszą inwazyjność, a także dużo lepszą funkcjonalność – rozwiązanie to jest polecane jako świetna alternatywa dla usunięcia obecnych w dziąśle korzeni zębowych i zastąpienia ich protezą całkowitą bądź akrylową częściową.

W jaki sposób przygotowuje się protezę overdenture?

Bez wątpienia sporą wadą przy tym typie protez jest fakt, że konieczne jest odbycie co najmniej kilku wizyt u specjalisty, podczas których wykonywane są dość skomplikowane zabiegi stomatologiczne. Jednocześnie, pozyskany efekt jest zdecydowanie wart tego zachodu.

Podczas pierwszej wizyty, dochodzi do kwalifikacji do nałożenia protezy overdenture (nie jest ona bowiem odpowiednia dla każdego przypadku braku w uzębieniu) na podstawie dokumentacji zdjęciowej oraz badania fizykalnego. Następnie, lekarz przechodzi do wydrążenia w korzeniach specjalnych otworów pod zaczep i pobiera wycisk pod niego. Uwaga – ząb musi być w pełni zdrowy przed rozpoczęciem działań.

Następnie, podczas kolejnej wizyty dochodzi do zacementowania zaczepów i pobrania kolejnego wycisku – tym razem dla samej protezy. Kolejne dwie wizyty to już ocena efektu wizualnego protezy próbnej oraz wersji gotowej, jej funkcjonalności oraz nałożenie.

Jak widać, konieczne są minimum cztery wizyty u stomatologa, podczas których wykonywane są kolejne czynności medyczne, mające na celu przygotowanie miejsca pod protezę.

Zalety protezy overdenture

Przede wszystkim – taka proteza sprawia, że istnieje możliwość wykorzystania korzenia zębowego, który w każdym innym przypadku byłby przeznaczony do ekstrakcji. W związku z tym – wydłuża się czas korzystania z wyrostka zębodołowego – i tym samym korzystanie z w pełni stabilnej protezy. Dodatkowo, bardzo istotną kwestią jest estetyka tego rozwiązania, która jest jedną z najlepszych pośród obecnie dostępnych protez.