Czy implant zęba jest bezpieczny?

Czy implant zęba jest bezpieczny?

Implanty zębowe to obecnie największe osiągnięcie w stomatologii. Najlepiej przejmują wszystkie funkcje naturalnych zębów i zapewniają pełen komfort użytkowania.

Czy implant zęba boli?

Implant to sztuczny korzeń zęba, który wszczepiany jest w miejsce po utraconym zębie. Na nim osadzana jest ceramiczna korona zęba. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu. Oba materiały są bezpieczne, bardzo dobrze przyjmowane przez organizm. Odrzucenie implantu występuje bardzo sporadycznie. Za pomocą implantów można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów, a nawet cały łuk zębowy w przypadku bezzębia. Na implantach można także osadzać mostki lub korony.

Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad i badania obrazowe. Dopiero na ich podstawie podejmuje decyzję o zabiegu i informuje pacjenta jaki będzie miał przebieg i jak będzie przebiegał cały proces leczenia, jakie mogą wystąpić skutki uboczne.

Wszczepienie implantów jest zabiegiem chirurgicznym i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu i kilka godzin po nim pacjent nie odczuwa żadnego bólu, kiedy jednak przestaje działać znieczulenie, mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Ich nasilenie jest sprawą indywidualną, ale lekarz zawsze na wszelki wypadek przepisuje leki przeciwbólowe. Ból z reguły jest tak niewielki, że umożliwia normalne funkcjonowanie i najczęściej ustępuje po 2-3 dniach, gdy rana zaczyna się goić. Najczęściej wystarczające jest stosowanie tabletek przeciwbólowych. W pierwszym dniu koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących temperatury i rozdrobnienia posiłków, pozwoli to uniknąć nagłych komplikacji.

Jak długo opuchlizna po implancie zęba?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od rozległości zabiegu. Wszczepienie implantu narusza ciągłość tkanki dziąseł i opuchlizna nie jest niczym nadzwyczajnym. Z reguły pojawia się w drugim dniu po wszczepieniu implantu. Przy pojedynczym wszczepie najczęściej opuchlizna w ogóle się nie pojawia.

W przypadku bardziej rozległych zabiegów, konieczności podniesienia dna zatoki, pojawia się obrzęk. Na policzku może pojawić się także siniak i są to objawy zupełnie naturalne. Opuchlizna najczęściej znika w ciągu 5-7 dni. W tym okresie zalecane jest stosowanie zimnych okładów, które powodują zmniejszenie opuchlizny. Po każdym posiłku należy płukać jamę ustną specjalnym płynem zaleconym przez lekarza. Należy także zrezygnować z uprawiania sportu oraz unikać dużego wysiłku fizycznego.

Proces leczenia implantologicznego może trwać od 3 do 6 miesięcy i w tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza. Każdy pacjent poddający się wszczepieniu implantów otrzymuje na piśmie zalecenia postępowania po zabiegu, co skraca czas rekonwalescencji i chroni przed ewentualnymi komplikacjami.

Skutki uboczne po wszczepieniu implantu są zupełnie naturalne i często znacznie mniejsze niż po usunięciu zęba, najczęściej przechodzą po tygodniu. W zamian za to zyskujemy komfort do końca życia.