Co zamiast implantu zębowego?

Co zamiast implantu zębowego?

Co zamiast implantu zębowego

Ubytek zębów w łuku zębowym to dosyć trudna sytuacja, którą trzeba w mądry sposób rozwiązać. Brak zębów to bowiem nie tylko problem estetyczny i funkcjonalny, ale również zdrowotny. Jeżeli luka w łuku zębowym pozostaje zbyt długo, pozostałe zęby destabilizują się, dochodzi również do zaniku kości, w której zęby są umocowane. Sporo osób zastanawia się, co zamiast implantu zębowego, który jest najdroższym sposobem na uzupełnienie luk. Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Co wybrać zamiast implantu?

Co zamiast implantu zębowego? Chociaż to najlepsze na rynku rozwiązanie, z pewnych względów nie zawsze jest dostępne. Może być to związane na przykład z możliwościami finansowymi, jak też zdrowotnymi. Aby założyć implant zębowy, kość szczęki musi być odpowiednio wytrzymała. Jeżeli zatem z jakichkolwiek powodów implant jest poza zasięgiem, nie trzeba się martwić. W końcu są jeszcze inne rozwiązania. Warto skonsultować się ze stomatologiem, który wskaże, co w konkretnej sytuacji będzie dobrą opcją. Można zdecydować się na przykład na most protetyczny albo protezę ruchomą. Wszystko w zależności od zasobności portfela, ale też wieku, stylu życia czy potrzeb.

Most protetyczny

Jednym ze sposobów na uzupełnienie luk w łuku zębowym jest most protetyczny. Most będzie zrobiony przez protetyka na podstawie wycisku szczęki konkretnego pacjenta. To lekarz stomatolog musi jednak wcześniej określić, czy można założyć most, w jaki sposób będzie on mocowany. Czasami mosty zębowe mocowane są bowiem na przylegających zębach, które trzeba będzie jednak w odpowiedni sposób szlifować. Służy to temu, aby most mógł być zamocowany do naturalnych zębów pacjenta, dzięki czemu będzie stabilny, trwały. Niestety minusem takiego rozwiązania jest to, że trzeba zniszczyć częściowo zęby, często zdrowe i silne. Problem pojawia się wtedy, gdy naturalne zęby pacjenta nie są na tyle mocne, aby dało się na nich zamontować most protetyczny. Wtedy trzeba będzie pomyśleć o innych dobrych rozwiązaniach.

Proteza ruchoma

Co zamiast implantu zębowego w przypadku osób starszych? W tej sytuacji dobrą opcją może być proteza ruchoma, która zostanie wykonana na potrzeby konkretnego pacjenta. Będzie ona dobrana między innymi do wielkości szczęki, tak by dobrze pasowała, była wygodna i funkcjonalna. Proteza ruchoma to inaczej proteza wyjmowana. Oznacza to, że zęby nie będą zamocowane na stałe, trzeba będzie wyciągać je na przykład na noc lub na codzienną drzemkę. Warto wiedzieć, że to rozwiązanie, które nie jest do końca wygodne. Często decydują się na nie osoby w podeszłym wieku, dla których estetyka nie jest aż tak ważna. Plusem tego rozwiązania jest natomiast to, że proteza ruchoma to często dużo mniejszy koszt niż na przykład zęby mocowane na implantach. Poza tym warto wiedzieć, że ruchoma proteza raz na kilka lat może być również refundowana w ramach ubezpieczenia w NFZ. To opcja dla pacjentów, którzy chcą uzupełnić luki w łuku zębowym, ale jednocześnie nie chcą inwestować w to bardzo dużych pieniędzy.