Co oznacza, gdy dziecko zgrzyta zębami?

Co oznacza, gdy dziecko zgrzyta zębami?

Co oznacza, gdy dziecko zgrzyta zębami

Każdy rodzic doskonale wie, że małe dziecka wymaga stuprocentowej uwagi. Powoduje to, że często dostrzega się wiele niepokojących i wzbudzających poważne obawy objawów u dziecka. Przykładowo wielu rodziców zadaje sobie pytanie, co oznacza gdy dziecko zgrzyta zębami. Czy jest to poważna przypadłość i jest się czym martwić? Warto się tego dowiedzieć, ponieważ takie zgrzytanie może być objawem dość poważnej choroby.

O czym świadczy zgrzytanie zębami?

Co oznacza gdy dziecko zgrzyta zębami? Jak się okazuje, taka reakcja może być objawem dość poważnej choroby, czyli bruksizmu. Z drugiej jednak strony może być również zupełnie normalnym zjawiskiem. Od czego to więc zależy?
W przypadku niemowlaków bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy zgrzytają one małymi, dopiero co wyrastającymi z dziąseł ząbkami. Jest to dość normalne i wynikać może również z nieprawidłowo jeszcze wykształconego układu mięśniowego i nerwowego. Jeśli u malucha takie objawy pojawiać się będą do 3. roku życia, najpewniej same znikną razem z jego rozwojem.
Co oznacza gdy dziecko zgrzyta zębami w starszym wieku? Czy jest się czym martwić w takim przypadku? W takiej sytuacji mowa jest o bruksizmie, czyli chorobie wynikającej z wady zgryzu, nieprawidłowo wyrośniętego zęba czy też z nadmiernego stresu lub przyjmowanych leków.

Objawy zgrzytania zębami u dziecka

Co może oznaczać dla dziecka bruksizm? Jak się okazuje, jest to choroba, która może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia dziecięcego uzębienia, włącznie z utratą zębów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak taka choroba się objawia, a także jak się ją powinno skutecznie leczyć.
Jakie są zatem objawy tej nieprzyjemnej przypadłości? Zdecydowanie najczęściej spotkać się można z wydawanym przez malucha w nocy odgłosem zgrzytania zębami. Co więcej, malec może się budzić w nocy z zaciśniętymi mocno zębami. Oczywiście najbardziej typowym objawem jest także zły stan zębów. W sytuacji, gdy dziecko nimi pociera, zęby się ścierają, może dochodzić do ich pękania, a nawet wypadania. Taka sytuacja oznacza, że bardzo szybko należy zastosować odpowiednie leczenie.

Leczenie zgrzytania zębami u dziecka

Jak więc widać, bruksizm to naprawdę bardzo poważna przypadłość. Jak się ją powinno leczyć? W tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od tego, czym ta choroba jest spowodowana. W zależności od przyczyny inne powinno zostać zastosowane leczenie.
Przykładowo, jeśli zgrzytanie zębami spowodowane jest nieprawidłowym zgryzem, podstawowym działaniem, jakie należy podjąć, jest założenie dziecku aparatu ortodontycznego, który poprawi ułożenie zębów w linii zębowej. Z drugiej strony, jeśli za zgrzytanie odpowiadają przyjmowane leki, konieczna jest ich zmiana. Jeśli dziecko poddawane jest ogromnemu stresowy, który wywołuje zgrzytanie zębami, warto zastanowić się nad terapią, która pomoże zminimalizować stres u malucha. Być może konieczne będzie w takiej sytuacji zastosowanie odpowiedniego leczenia.