Ile kosztuje proteza częściowa zębów?

Ile kosztuje proteza częściowa zębów?

Proteza zębowa zastępuje nasze zęby, które ze względu na wiek lub problemy zdrowotne zostały utracone. Jest wiele rodzajów protez zębowych. Jakie są ceny protez? Ile kosztuje proteza częściowa zębów?

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Wyróżniamy protezy stałe i ruchome. Pierwszy rodzaj protez mocowany jest na stałe w jamie ustnej. Zdjęcie takiej protezy może zostać wykonane jedynie przez stomatologa. Wśród protez stałych wyróżniamy mosty, korony, implanty, licówki oraz wkłady. Ruchome protezy mogą być wyciągane przez pacjenta w dowolnym momencie. Dzielą się one ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Możemy wyróżnić protezy akrylowe, nylonowe, szkieletowe oraz akronowe. Dodatkowo ruchome protezy dzielą się na częściowe i całościowe. Pierwsze z nich uzupełniają całościowe braki w uzębieniu. Częściowe stosowane są w przypadku utraty jednego lub kilku zębów.

Zalety i wady protezy częściowej

Protezy częściowe są często stosowane w przypadku utraty kilku zębów. To, ile kosztuje proteza częściowa zębów, zależy od jej rodzaju i materiału, z którego zostanie wykonana. Jakie wady ma taka proteza? Przede wszystkim niektóre osoby mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do takiego rozwiązania. Niekiedy występuje odruch wymiotny. Decydując się na protezę częściową ruchomą niestety mamy do czynienia z protezą, która charakteryzuje się słabą wytrzymałością mechaniczną. Może ona pęknąć lub się złamać.

Wybierając protezę akrylową, niektóre osoby mogą dostać uczulenia, gdyż akryl jest substancją alergenną. Jest jednak wiele zalet protezy częściowej. Może być ona zastosowana praktycznie w każdej sytuacji. Nawet pojedynczy ubytek może zostać uzupełniony. Dodatkowo można także do protezy dostawić kolejnego zęba. Taką protezę również jest łatwo utrzymać w czystości. Używając protezy częściowej, nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów, jak ma to miejsce w przypadku zastosowania mostu.

Ceny protez zębowych

Ile kosztuje proteza częściowa zębów? Czy można skorzystać z leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia? W przypadku całkowitych protez jest możliwość uzyskania pełnej refundacji. Jeśli wykonujemy protezę częściową, to istnieją pewne wytyczne, które pozwolą zrefundować takie leczenie. Przede wszystkim NFZ pokryje koszty protezy, jeśli w jednym łuku zębowym będzie nam brakowało minimum pięć zębów.

Dodatkowo taką protezę możemy wykonać w ramach refundacji jedynie raz na 5 lat. Jest możliwość naprawienia protezy w przypadku jej pęknięcia czy złamania, jednak naprawy możemy dokonać raz na 2 lata. Istnieje także możliwość dostawienia sztucznego zęba do protezy w przypadku utraty kolejnego zęba. I taką czynność także można wykonać raz na 24 miesiące. Z powodu tych ograniczeń większość osób decyduje się na wykonanie protezy w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Cena takiej protezy nie jest duża. Zazwyczaj kwota końcowa waha się w granicach od 500 do 1000 złotych. Cena uzależniona jest od wielkości protezy, materiału wykonania oraz gabinetu dentystycznego i jego lokalizacji.