Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

implanty-zebowe

We współczesnym świecie bardzo dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjnego wyglądu, a jednym z jego podstawowych wyznaczników są zadbane i zdrowe zęby. Nie każdy z nas ma jednak naturalnie piękny uśmiech, stan naszego uzębienia pogarsza się też wraz z wiekiem i przebytymi chorobami czy urazami. Na szczęście, tutaj z pomocą mogą przyjść nam implanty zębowe.

Wstawianie implantów – zabieg

Wstawianie implantów zębowych jest zabiegiem inwazyjnym odbywającym się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym, dlatego też bardzo często pojawiają się pytania o to, czy aby na pewno jest to bezpieczny dla naszego zdrowia sposób na pozbycie się ubytków w jamie ustnej.
Wykonując zabieg w certyfikowanym i zaufanym gabinecie stomatologicznym minimalizujemy ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, lekarz dokładnie zbada stan naszych zębów, a także stan kości, do której przymocowany będzie implant. Ponadto na pewno przeprowadzi wywiad z pacjentem, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, takie jak na przykład wiek poniżej 21 roku życia, ciąża, cukrzyca, osteoporoza czy problemy z krzepnięciem krwi.

Implanty zębowe – czym są?

Ale czym tak właściwie jest implant zębowy? Najprościej ujmując jest to niewielkich rozmiarów stożek lub walec, którego zadaniem jest zastąpienie korzenia zębowego, na którym mocuje się konstrukcje protetyczne, takie jak korony, mosty czy protezy ruchome. Implanty te wprowadza się do kości za pomocą niewielkich nawiertów.
Stosuje się je w przypadkach takich jak brak pojedynczych zębów, bark większej ilości zębów, a nawet w przypadkach bezzębia całkowitego. Stożki lub walce wykonywane są z wytrzymałych, bezpiecznych i nie oddziałujących negatywnie na ludzki organizm materiałów- z tytanu lub tlenku cyrkonu. Dzięki temu, jeśli organizm nie odrzuci implantu (zabieg ten powodzi się w około 95% przypadków) jeden taki zabieg może wystarczyć na całe życie pacjenta.

Rodzaje implantów zębowych

Jak już wspomniano wyżej możemy spotkać się z implantami zębowymi wykonanymi z tytanu- są to tak zwane implanty cylindryczne bądź też z wykonanymi z tlenku cyrkonu, które nazywane są implantami ceramicznymi. Te ostatnie wykazują dużą odporność na różne czynniki, a także wyjątkową biozgodność, która minimalizuje ryzyko odrzucenia przez organizm, są jednak bardziej kosztowne niż ich tytanowe odpowiedniki.
Implanty zębowe możemy podzielić również ze względu na miejsce wszczepienia. Pierwszy sposób to wszczepienie do okostnej, między dziąsło i kość- stosuje się go najczęściej w przypadku chęci założenia protezy zębowej. Natomiast drugi, zdecydowanie najpopularniejszy sposób, to wszczepianie implantu śródkostnego, polegające na wprowadzeniu go do żuchwy lub kości szczęki.

Ceny implantów zębowych

Odpowiedzieliśmy już twierdząco na pytanie o to, czy implanty zębowe są bezpieczne, niestety twierdzącej odpowiedzi nie można udzielić już na pytanie o to, czy implanty zębowe są tanie- zaliczają się one do najdroższych zabiegów jakiem możemy zafundować swojej jamie ustnej. Na obronę ich wysokiej ceny, możemy jednak z całą pewnością powiedzieć, że są bardzo trwałe.
Cena pojedynczego implantu oscyluje od około 3000 złotych, ale różnić może się ona w zależności od wybranego gabinetu, rodzaju implantu czy ilości uzupełnianych baraków. Do ceny należy doliczyć również koszty konsultacji czy dodatkowych badań.