Ile kosztują sztuczne zęby?

Ile kosztują sztuczne zęby?

Ile-kosztuja-sztuczne-zeby

Zaskoczyła Cię nagła utrata zęba? Chcesz jak najszybciej rozwiązać problem braków w uzębieniu i nie wiesz, jaki rodzaj sztucznych zębów wybrać? Przy ich wyborze dobrze jest przemyśleć wszystkie związane z nimi kwestie. Dowiedz się, jak bardzo poważna to inwestycja oraz na co warto zwrócić uwagę.

Utrata zęba to w każdym wieku poważny problem nie tylko zdrowotny, lecz także estetyczny. Dawniej w tej sytuacji jedyną opcją było założenie tak zwanego mostu, czyli protezy stałej lub ruchomej. W dzisiejszych czasach na szczęście jest więcej opcji leczenia. Dzięki sztucznym zębom możemy na nowo odzyskać pewność siebie i móc znów poczuć się komfortowo w swoim ciele.

Czym są sztuczne zęby?

Sztucznymi zębami określa się tak zwane protezy zębowe, które stanowią niejako część zamienną dla utraconego zęba. Stosuje się je zarówno w przypadku naturalnych ubytków wraz z wiekiem, jak i w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Należy podkreślić, iż przyczyną ubytków jest nie tylko niski poziom higieny uzębienia lub wręcz jej brak. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym proces degradacji zębów i ich wypadania są choroby w obrębie jamy ustnej, takie jak nowotwory. Zalicza się również do nich nowotwory kości, czyli w tym przypadku szczęki.

Sztuczne zęby – rodzaje

  • protezy całościowe są stosowane, gdy pacjent nie ma już ani jednego zdrowego zęba,
  • protezy częściowe są stosowane już w przypadku jednego lub kilku ubytków w uzębieniu.

Drugim kryterium podziału jest stałość rozwiązania:

  • protezy stałe, czyli implanty, które mocuje się na stałe za pomocą tytanowych śrub przykręcanych do kości szczęki,
  • protezy ruchome są stosowane już w przypadku ubytku kilku zębów lub występowania całkowitego bezzębia. Ten typ protez należy wymieniać mniej więcej co 5 lat z powodu zachodzących zmian w jamie ustnej.

Pierwszy podział protez stanowi zakres i ilość ubytków:

Sztuczne zęby – cena

Ostateczna cena protezy jest zależna od wielu czynników. Odpowiedź na pytanie ile kosztują sztuczne zęby, zawsze wiąże się z niemałą kwotą. Rozwiązania bazujące na implantach mają swoją cenę.
Zazwyczaj trzeba za nie zapłacić nawet trzy razy więcej niż za tradycyjną protezę akrylową, którą można uzyskać w ramach refundacji NFZ. Cena w gabinetach prywatnych zaczyna się od około 600 zł i dochodzi do 1200 zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od wielkości uzupełnienia. Następną opcją jest wykonanie sztucznych zębów na stałe. Wymaga to jednak obecności, choć części zębów w jamie ustnej. Koszt takiego rozwiązania oscyluje pomiędzy 600 a 1500 zł za jeden punkt protetyczny. Ostateczny koszt jest zależny od użytych materiałów.

Oczekiwania komfortu, wygody użytkowania oraz walorów estetycznych może spełnić jednak tylko wstawienie implantów. Jest to także opcja najbardziej pewna i wytrzymała. Cena wstawienia pojedynczego implantu waha się od 1700 zł za sam materiał do około 3500-4000 zł. To cena wraz z konsultacją, badaniem pod kątem chorób zębów, diagnostyką i założeniem korony.