Jak zlikwidować diastemę? Sprawdź metody.

Jak zlikwidować diastemę? Sprawdź metody.

jak-zlikwidowac-diasteme

Diastema to wada zgryzu objawiająca się w postaci szpary pomiędzy górnymi jedynkami. Wpływa ona na wygląd uzębienia pacjentów i często przyczynia się do powstawania kompleksów oraz powoduje obniżoną samoocenę. Ponadto, diastema może być przyczyną wad wymowy i innych dolegliwości logopedycznych oraz chorób przyzębia. W związku z tym w wielu gabinetach stomatologicznych pada pytanie: jak zlikwidować diastemę?

Diastema – co to jest?

Jak wspomniano powyżej, diastema to luka znajdująca się pomiędzy zębami pacjenta. Jest ona dobrze widoczna, ponieważ zlokalizowana jest ona pomiędzy górnymi jedynkami. Wpływa to na pogorszenie samooceny oraz przyczynia się do ich braku pewności siebie.

Skąd się bierze diastema?

Diastema może mieć różne pochodzenie i w związku z tym wyróżnia się między innymi diastemę prawdziwą oraz rzekomą. W pierwszym przypadku powstaje ona na skutek przerostu wędzidełka górnej wargi. Natomiast diastema rzekoma tworzy się z powodu braku lub niewielkich rozmiarów bocznych zębów. Ponadto, diastema rzekoma może mieć związek z wyrośnięciem dodatkowego zęba, który wpływa na nieprawidłowy zgryz pacjenta. Co więcej, diastema może mieć też postać fizjologiczną i być związana z obserwowanym u dzieci różnym tempem wyżynania się poszczególnych zębów.

Metody na zwalczenie diastemy

Wielu pacjentów zastanawia się jak zlikwidować diastemę, zwłaszcza w sytuacji w której odczuwają związany z nią dyskomfort psychiczny lub wpływa ona na zaburzenia prawidłowej mowy. Podejmowane metody leczenia zalezą od przyczyn dolegliwości. W przypadku leczenia diastemy prawdziwej stosuje się podcięcie wędzidełka, natomiast diastema rzekoma wymaga usunięcia ewentualnego dodatkowego zęba lub zastosowania odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Diastemę zbieżną leczy się za pomocą aparatów stałych, zaś w odniesieniu do diastemy rzekomej używa się aparatów ruchomych. Jak zlikwidować diastemę równoległą? Otóż, w tym wypadku ortodonta podejmuje stosowne decyzje dotyczące leczenia u poszczególnych pacjentów związane z ich aktualnym stanem uzębienia.

Poza działaniem mającym na celu usunięcie przyczyn powstawania diastemy możliwe jest również jej zamaskowanie. Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje między innymi licówki porcelanowe oraz bonding zębów. Bonding to innowacyjna metoda, która polega na pokryciu części licowej zębów warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. Ponadto, bonding umożliwia estetyczne wypełnianie szpar pomiędzy zębami. Jest to metoda dość tania oraz cechuje się możliwością uzyskiwania dobrych rezultatów w krótkim czasie. Niestety bonding jest procedurą nietrwałą i podatną na ukruszenia oraz inne drobne uszkodzenia. Ponadto, bondy łatwo ulegają przebarwieniom.

Z tego powodu konieczne jest ich polerowanie w gabinecie stomatologicznym oraz stosownie diety eliminującej pokarmy i napoje o właściwościach barwiących. Bardziej trwałym rozwiązaniem są licówki. Są one odporne na przebarwienia oraz drobne uszkodzenia lecz ich koszt jest zdecydowanie wyższy. Średnia cena bondingu wynosi około kilkuset złotych, w przypadku licówek kompozytowych sięga tysiąca złotych, a w odniesieniu do licówek porcelanowych koszt jest nawet dwukrotnie wyższy.