Aparat retencyjny – czy jest konieczny?

Aparat retencyjny – czy jest konieczny?

aparat-retencyjny-czy-jest-konieczny

Aparat retencyjny jest koniecznym rozwiązaniem dla każdej osoby, która leczy się ortodontycznie. Pacjent przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego musi wiedzieć o tym, iż leczenie to nie będzie tylko czas, gdy nosi się aparat stały. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego koniecznym jest, by zakładać retainer.

Aparaty retencyjne pomagają prawidłowo utrzymać nowe ustawienia zębów. Jeżeli pacjent nie będzie przestrzegać retencji, to może to powodować cofnięcie się efektów leczenia ortodontycznego. W gabinetach stomatologicznych dostępne są dwa rodzaje aparatów retencyjnych – stałe oraz ruchome.

Cechują się tym, że są dużo mniej widoczne na uzębieniu niż tradycyjne aparaty ortodontyczne. Jest tak dlatego, ponieważ składają się one z bardzo cienkich drucików – retainery stałe przykleja się od wewnętrznej strony zębów, dlatego są praktycznie niewidoczne.

Co to jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny to inaczej retainer. Jest to rozwiązanie mające na celu uzyskanie jak najtrwalszych efektów terapeutycznych, które osiąga się przez wcześniej założony aparat ortodontyczny. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie zębów w prawidłowej pozycji w jamie ustnej, po korekcji między innymi wady zgryzu. Reteiner warunkować będzie długotrwałe utrzymanie efektów leczenia aparatem ortodontycznym. Leczenie wad zgryzu poprzez założenie aparatu stałego trwa najczęściej dwa lata.

Jednakże ten okres nie będzie wystarczał do tego, by przebudować stosownie źle usytuowane uzębienie, łącznie z otaczającymi tkankami. By uzębienie nie było krzywe, trzeba efekty utrwalić poprzez zastosowanie aparatu retencyjnego. Retainer to przede wszystkim gwarancja uzyskania stałych efektów z leczenia ortodontycznego.

Retainer – działanie

Bardzo istotnym elementem leczenia ortodontycznego jest użycie aparatów retencyjnych pozwalających utrwalić efekty, które pacjent uzyskał po wielomiesięcznym noszeniu aparatu ortodontycznego. Reteiner pozwoli pacjentowi utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, a o jego wyborze będzie decydował ortodonta, który od początku leczył pacjenta ortodontycznie.

Retainer to bardzo skuteczne i często stosowane narzędzie utrzymujące zęby w prawidłowej pozycji. Aparaty retencyjne najczęściej nosi się dwa razy dłużej od okresu, w którym przeprowadzane było leczenie ortodontyczne. Jednakże w rzeczywistości długość noszenia reteineru ustalana będzie indywidualnie. Aparaty retencyjne to bardzo ważne narzędzie pozwalające utrwalić skutki noszenia stałego aparatu na zęby.

Ile kosztuje aparat retencyjny?

Cena aparatów retencyjnych nie jest najniższa. By założyć tego typu aparat na dolny, a także górny łuk zębowy powinno liczyć się z wydatkiem około 1500 zł. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę koszty, które związane będą z regularnymi wizytami u ortodonty. Jednakże warto postawić na retainery, by wcześniej wydane pieniądze na aparat ortodontyczny nie poszły w piach. Cena aparatu może nieco się różnić, w zależności od tego, w jakim mieście zdecydujemy się na założenie retainera.