Co daje fluoryzacja zębów i czy warto z niej skorzystać?

Co daje fluoryzacja zębów i czy warto z niej skorzystać?

co-daje-fluoryzacja-zebow

Zdrowy i biały uśmiech jest najlepszą wizytówką każdego człowieka, dlatego też warto skorzystać z zabiegów stomatologicznych, dzięki którym będzie można bezpiecznie wybielić zęby. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele ciekawych narzędzi, dzięki którym w krótkim czasie można poprawić wygląd zębów.

W każdym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym można skorzystać na przykład z dobrodziejstwa fluoryzacji. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które chcą zadbać o zęby i dowiedzieć się co daje fluoryzacja zębów.

Co daje fluoryzacja zębów? Zdrowy i biały uśmiech!

Fluoryzacja zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, który skupia się na poprawieniu stanu szkliwa. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że źle przeprowadzona fluoryzacja może narobić więcej szkód niż korzyści, dlatego też należy ją przeprowadzić pod fachowym nadzorem. Dzięki systematycznej fluoryzacji można znacząco powstrzymać zmiany próchnicze na zębach.

Fluor jak powszechnie wiadomo ma bardzo korzystne działanie na szkliwo zębów, dlatego też tym bardziej warto skorzystać z opisywanego zabiegu. Sam zabieg fluoryzacji polega tak naprawdę na dokładnym oczyszczeniu zębów, a następnie na nałożeniu specjalnego żelu albo pianki z fluorem.

Fluoryzacja – na czym polega?

Głównym zadaniem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa, dzięki czemu zęby charakteryzują się zwiększoną odpornością na działanie chorobotwórczych bakterii. Jak wspomniano powyżej podczas fluoryzacji dentysta bardzo dokładnie oczyszcza zęby za pomocą specjalnych szczotek. Następnie nanoszony jest żel lub lakier, który w swoim składzie zawiera duża ilość fluoru.

Wspomniany preparat utrzymuje się na zębach przez kilka godzin. Jony fluorkowe wnikają bezpośrednio do szkliwa i wzmacniają je. Warto wspomnieć również o tym, że z dobrodziejstwa fluoryzacji mogą skorzystać nie tyko osoby dorosłe, ale również dzieci. Pamiętać należy jedynie o tym, że po zabiegu nie można nić jeść i pić przez 2-3 godziny.

Fluoryzacja zębów – kiedy się zdecydować?

Próchnica w dzisiejszych czasach jest bardzo poważnym problemem społecznym, dlatego też tym bardziej warto skorzystać z pomocy fluoryzacji. Jeżeli na zębach widoczne są białe plamy, to jest to wyraźny sygnał, że rozwija się próchnica. Fluoryzacja jest przede wszystkim bardzo ważna u małych dzieci. Młode zęby potrzebują wielu drogocennych składników mineralnych. Fluoryzacja doskonale sprawdzi się nawet w przypadku zębów mlecznych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki fluoryzacji w młodym wieku można wzmocnić uzębienie na całe życie.

Zalety i wady fluoryzacji

Fluoryzacja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie wie co daje fluoryzacja zębów. Główną zaletą jest oczywiście to, że opisywany zabieg remineralizuje szkliwo, dzięki czemu znacząco zmniejsza się populacja niebezpiecznych bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian próchniczych. Fluoryzacja normalizuje także pH w jamie ustnej. Sam zabieg wbrew pozorom nie jest zbyt kosztowny. Fluor w wysokich dawkach ma niestety silne działanie toksyczne, dlatego też fluoryzacja powinna być przeprowadzona pod okiem doświadczonego dentysty.