Higienizacja zębów – na czym polega?

Higienizacja zębów – na czym polega?

higienizacja-zebow

Troska o zdrowie to priorytet wielu z nas. Systematyczne wykonywanie badań i regularne wizyty u lekarzy specjalistów są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z elementów naszego zdrowia są zadbane zęby i jama ustna, dlatego warto wykonywać zabieg higienizacji zębów.

Opis zabiegu higienizacji zębów

Higienizacja zębów to najogólniej mówiąc seria zabiegów stomatologicznych o charakterze profilaktycznym. Jej zadaniem jest zapobieganie próchnicy i tym samym wyprzedzanie konieczności wdrażania inwazyjnych zabiegów leczenia zębów. To bezbolesna i praktycznie nieszkodliwa procedura, której celem jest minimalizowanie problemów jamy ustnej.

Warto pamiętać, iż w procesie higienizacji, oprócz samych zabiegów wykonywanych przez stomatologa istotna jest również edukacja pacjentów. Dzieje się tak dlatego, iż po opuszczeniu gabinetu walka o zdrowe zęby trwa dalej – podczas codziennego szczotkowania i stosowania nici dentystycznej.

Etapy higienizacji

Pełna higienizacja zębów to o wiele więcej niż tylko usunięcie kamienia nazębnego. To proces złożony z kilku etapów, gwarantujących osiągnięcie pożądanego efektu. W skład zabiegu wchodzą: skaling, piaskowanie, polerowanie i remineralizacja szkliwa.

Skaling polega na usunięciu zgromadzonego w przestrzeniach międzyzębowych, na koronach zębów a także pod dziąsłami kamienia nazębnego. Do zabiegu najczęściej wykorzystuje się narzędzie zwane skalerem, który za pomocą ultradźwięków usuwa kamień z najbardziej niedostępnych zakamarków.

Piaskowanie to zabieg, który swoją nazwę zawdzięcza specjalnemu piaskowi do zębów, za pomocą którego usuwane są osady i przebarwienia. Piaskowanie pogłębia efekty skalingu.

Zadaniem procesu polerowania (polishing) jest nadanie zębom zdrowego połysku oraz idealne wygładzenie ich powierzchni. Proces pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim spowalnia ponowne osadzanie się kamienia.

Remineralizacja z kolei to dodatkowe wzmocnienie powierzchni zębów, polegające na wcieraniu specjalnego preparatu, złożonego z substancji stanowiących budulec zęba. Niekiedy w ramach mineralizacji stosuje się tradycyjną fluoryzację. Tak wzmocnione szkliwo ma być odporne na działanie cukru i kwasów, a tym samym powinno chronić przed próchnicą.

Higienizacja zębów – cena zabiegu

Ceny usług stomatologicznych mogą się wahać zależnie od miasta, dzielnicy czy prestiżu gabinetu dentystycznego. Pełna, wieloetapowa higienizacja zębów najczęściej kosztuje od 250 do 350 zł. W dużych aglomeracjach zabieg może nawet przekraczać ten zakres.

Podane ceny dotyczą pełnej procedury złożonej ze skalingu, piaskowania i remineralizacji (niekiedy także polerowania) dwóch pełnych łuków zębowych. Możliwe jest także wykonanie pojedynczych etapów higienizacji. I tak sam skaling kosztuje około 150-170 zł, piaskowanie 150-170 zł, remineralizacja lub fluoryzacja 150 zł.

Mówiąc o cenach zabiegów higienizacji zębów warto wspomnieć, iż koszty leczenia zębów są o wiele wyższe. Dlatego warto stawiać na profilaktykę w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.