Ile kosztuje usuwanie ósemek? Prezentujemy ceny zabiegu.

Ile kosztuje usuwanie ósemek? Prezentujemy ceny zabiegu.

ile-kosztuje-usuwanie-osemek

Uzębienie człowieka przechodzi przez wiele faz rozwoju, a zgryz nastolatka nigdy nie będzie taki sam jak u dorosłej osoby. Jedną z faz charakterystycznych dla dojrzałych ludzi jest wyrastanie ósemek, zwanych też trzecimi zębami trzonowymi lub potocznie zębami mądrości. Te zęby przynoszą jednak więcej szkody niż pożytku, a w większości przypadków dentyści zalecają ich chirurgiczne usunięcie. Niemniej jednak wyrywanie ósemek jest znacznie kosztowniejsze od ekstrakcji innych zębów. Ile kosztuje usuwanie ósemek?

Czym są ósemki?

Ósemki, czy też trzecie zęby trzonowe to ostatnie zęby wyrastające u człowieka. Pojawiają się one u osób dorosłych, skąd też wzięło się potoczne określenie „zęby mądrości”. Ewolucja sprawiła, że ludzka szczęka jest znacznie mniejsza niż kiedyś, dlatego ósemki często nie mieszczą się na linii uzębienia, w rezultacie przesuwając inne zęby i powodując wiele problemów stomatologicznych – z wadami zgryzu na czele.

Ponadto ich obecność często wiąże się ze zniekształceniami dziąseł, które mogą prowadzić do różnego rodzaju zakażeń i stanów zapalnych w jamie ustnej. Niestety wszystkie te czynniki przekładają się na ogromny, często nieznośny ból podczas wyrastania trzecich zębów trzonowych.

Każdy człowiek ma cztery zęby mądrości, znajdujące się w każdym kąciku żuchwy i szczęki. Jakby nie sprawiały one wystarczająco dużo problemów, to dostęp do tych zębów jest na tyle utrudniony, że bardzo często padają one ofiarą próchnicy. Usuwanie ósemek nie tylko nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, ale również ma znaczny wpływ na zdrowie reszty uzębienia.

Kiedy wyrastają zęby mądrości?

Przyjmuje się, że trzecie zęby trzonowe zaczynają wyrastać między siedemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia. Nie jest to jednak reguła, ponieważ często spotyka się osoby, u których zęby mądrości zaczynają wyrastać dopiero w wieku czterdziestu lat, a niekiedy nawet w wieku starczym. Wszystko tu jest zależne od bardzo wielu czynników, takich jak budowa zgryzu, czy też stan uzębienia. Warto też wspomnieć, że czasami zęby mądrości nie wyrastają w ogóle. Zatrzymują się one wewnątrz dziąseł, napierając na korzenie innych zębów i powodując między innymi liczne wady zgryzu i ból. Usunięcie takiego zęba, choć trudniejsze, dalej jest możliwe dzięki zabiegowi dłutowania.

Cena ekstrakcji ósemek

Zastanawiając się ile kosztuje usuwanie ósemek, trzeba pamiętać, że jest ono znacznie bardziej skomplikowanym zabiegiem od ekstrakcji innych zębów, dlatego też i jego ceny są zdecydowanie wyższe. Oczywiście w publicznych klinikach zabieg ten jest refundowany, jednak bardzo długie kolejki w połączeniu z nieznośnym bólem i dyskomfortem wywołanymi obecnością ósemek sprawiają, że mało kto decyduje się na darmowe usuwanie tych zębów.

Cena ekstrakcji ósemek w prywatnych klinikach zależna jest od wielu czynników, takich jak lokalizacja ośrodka, czy też stan trzeciego zęba trzonowego. Przyjmuje się jednak, że cena takiego zabiegu wynosi średnio od 300 do 400 złotych. W wielu klinikach jest on droższy, ponieważ w cenę wchodzi też znieczulenie, zaszywanie ran i wszystkie inne dodatkowe usługi, które wydają się konieczne przy usuwaniu zębów mądrości.

Ile kosztuje usuwanie ósemek wcześniej wspomnianą metodą dłutowania? Jego cena jest nieporównywalnie droższa od standardowego wyrywania ósemek. W zależności od różnych czynników może on kosztować 500-800 złotych.