21 listopada, 2024

Rodzaje aparatów na zęby

aparaty na zęby

Leczenie ortodontyczne polegające na założeniu aparatu to jedyny sposób na pozbycie się wad zgryzu. Być może jednak w przyszłości się to zmieni, biorąc pod uwagę fakt, jak mocno zmieniają się same aparaty, dając coraz lepsze możliwości leczenia bez dyskomfortu i kompleksów.

Kiedy stosuje się aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny stosuje się do korygowana wad zgryzu i ustawienia zębów. Dotyczy to bardzo wielu sytuacji – nie tylko zachodzących na siebie zębów, ale też diastem (przerw między zębami), zębów rosnących obok siebie (wówczas zwykle zachodzi konieczność poszerzenia szczęki lub żuchwy specjalnym aparatem – hyrax) czy nawet zębów, które wysunęły się do góry lub do dołu z powodu braku podparcia, co dotyczyć może osób mających braki w uzębieniu.

Warto przy tym wiedzieć, że aparat można założyć niezależnie od wieku pacjenta. Niektórzy uważają, że im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej, wobec czego większość pacjentów u lekarzy-ortodontów stanowią dzieci. Jednak obecnie z usług tych decydują się coraz częściej korzystać nawet seniorzy. Co istotne, niektórzy lekarze odradzają zakładanie aparatu w wieku dziecięcym. Dlaczego? Ponieważ zęby mądrości, wyrzynające się zwykle około 19. roku życia, mogą całkowicie zniweczyć efekt leczenia. Wobec tego można spotkać się z przekonaniem, że aparat ortodontyczny powinno się zakładać dopiero po wyrośnięciu ósemek.

Kolejną ważną kwestią, o której trzeba wiedzieć, jest fakt, że aparat można założyć tylko na zdrowe, wyleczone zęby. W jamie ustnej nie może być ubytków próchniczych, jak również zębów czy ich części przeznaczonych do usunięcia.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty stałe to coraz częściej wybierane rozwiązanie, także wśród pacjentów dziecięcych, w przypadku których w grę wchodzi też aparat ruchomy. Aparat stały pozwala na skorygowanie ustawienia zębów niezależnie od ich stanu wyjściowego, nawet gdy są bardzo mocno skrzywione – działa skutecznie, pozwalając w dość krótkim czasie osiągnąć pożądany efekt (choć oczywiście nie można go od razu po tym zdjąć, nowe ustawienie zębów musi się utrwalić).

Co istotne, wybierać można wśród różnych wariantów takiego aparatu, co jest idealną opcją dla osób, które obawiają się szpecącego efektu. Klasyczny aparat zbudowany jest z metalowych zamków (na które można założyć kolorowe gumki – dla ciekawego efektu) i drucika. W wersjach estetycznych można na przykład liczyć na przezroczyste lub białe zamki z tworzywa, dzięki czemu aparat jest bardzo mało widoczny, jako że w oczy, niezbyt mocno, rzuca się tylko drucik.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Praktycznie nie zdarza się, by aparaty ruchome były zakładane u pacjentów w dorosłym wieku, choć niektórzy nad tym ubolewają. Aparat ruchomy, mający postać czegoś w rodzaju klamry, proponuje się dzieciom, a kluczowe dla jego skuteczności (choć i tak jest ona ograniczona) jest noszenie go przez wymaganą liczbę godzin w ciągu dnia, a także zakładanie na noc. Rodzicom często trudno jest to wyegzekwować, wobec czego takie aparaty coraz częściej są wypierane przez ich stałe odpowiedniki.