Skaling zębów – wszystko, co warto wiedzieć

Skaling zębów – wszystko, co warto wiedzieć

skaling

Gromadzące się na zębach osady są nie mniej groźne niż sama próchnica – zwłaszcza że wydatnie jej sprzyjają, gdyż rozwijają się w nich bakterie. Osady te to nie tylko płytka nazębna, ale też kamień, który się z niej tworzy gdy dojdzie do jej zwapnienia. Wbrew pozorom, problem ten dotyczy nie tylko palaczy papierosów. Wiele osób go ma, a jego regularne usuwanie jest jednym z ważniejszych zabiegów dotyczących dbałości o jamę ustną. Służy temu skaling, czyli zabieg usuwający kamień nazębny.

Czym jest skaling zębów?

Zabieg ten należy do dziedziny higienizacji jamy ustnej oraz profilaktyki stomatologicznej. Ma na celu uwolnienie zębów od kamienia. Jego usuwanie jest niesłychanie ważne, nie tylko ze względów estetycznych, choć to właśnie one dla pacjentów są zwykle najważniejsze. Kamień to tworzący się na zębach osad, który pod wpływem tlenu ciemnieje, więc zęby mogą stać się szare czy brązowe. Skaling to zabieg wykorzystujący specjalny sprzęt – skaler ultradźwiękowy, który rozbija cząsteczki kamienia, skutecznie go usuwając.

Jakie są metody na usuwanie kamienia?

Skaling jest najczęściej wykorzystywany w celu usuwania kamienia. W grę wchodzi też piaskowanie zębów, jednak metoda ta często wybierana jest w przypadku mniej nasilonego problemu, jak również przez te gabinety, które nie mają na wyposażeniu skalera.
Piaskowanie różni się od skalingu wykorzystywanym sprzętem – wyrzuca on pod dużym ciśnieniem specjalny środek, nazywany piaskiem. Daje podobne efekty, jednak jest to metoda tradycyjna i przez to nieco bardziej uciążliwa. Problem zauważyć mogą przede wszystkim osoby mające skłonność do występowania nadwrażliwości zębów. Po piaskowaniu może on się nasilić (ale zwykle mija samoistnie po stosunkowo niedługim czasie), jak również przykre dolegliwości mogą być odczuwane w czasie czyszczenia zębów. Oczywiście nie jest to powód, by z tego zabiegu rezygnować, gdyż sam kamień jest większym zagrożeniem. W takich przypadkach zresztą lekarz może podać znieczulenie, by zabieg nie był odczuwany jako niekomfortowy.

Jakie są efekty skalingu?

Odkamienianie zębów pozwala uzyskać idealnie czyste, bielsze, gładkie i błyszczące zęby. Jednak warto też pamiętać o innych korzyściach. Regularne wykonywanie skalingu czy piaskowania, na przykład raz czy dwa razy do roku, pozwala uchronić zęby przed próchnicą oraz cofaniem się szyjek zębowych, a nawet przed paradontozą. Co więcej, przyczynia się do zachowania świeżego oddechu, gdyż, jak wspomniano, w osadzie rozwijają się bakterie, a jednym z tego skutków jest niemiła woń.

Oczyszczone zęby prezentują się znacznie bardziej atrakcyjnie – na pewno kamień jest jednym z najpoważniejszych defektów, a ponieważ jego pozbywanie się nie jest trudne, gdy występuje na zębach, może świadczyć o zaniedbaniu.

Skuteczność odkamieniania zębów jest na tyle duża, że pacjenci zwykle są zaskoczeni tym, jak atrakcyjny wygląd odzyskują ich zęby. Nieraz nawet rezygnują z pomysłu ich wybielenia, gdyż zabiegi te usuwają także powierzchniowe przebarwienia szkliwa, odsłaniając naturalną biel zębów.