Nieprzyjemny zapach z ust – powody, leczenie

Nieprzyjemny zapach z ust – powody, leczenie

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży i nieprzyjemny oddech to przypadłość doskonale znana dużej części społeczeństwa. Badania wskazują, że na co dzień zmaga się z nią 50% społeczeństwa, choć liczba ta pewnie jest niedoszacowana. Zresztą problem ten jest znany także jako przejściowy. Powszechna jest zwłaszcza tzw. halitoza poranna, która choć raczej naturalna, bywa także uciążliwa.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust?

Odpowiedź jest bardzo prosta – z bakterii. Jama ustna jest siedliskiem bakterii i jeśli się o nią odpowiednio nie zadba, to nie trzeba będzie długo czekać na efekty. Pierwszym jest właśnie nieświeży zapach. Bakterie rozwijają się zwłaszcza w płytce nazębnej osadzającej się na zębach, w kamieniu nazębnym, a także we wszystkich zakamarkach jamy ustnej. Bardzo lubią na przykład porowatą powierzchnię języka. Osoby mające protezy mogą przy tym mieć problem w postaci zalegania resztek pokarmu pod uzupełnieniami. Przyczyną nieświeżego oddechu jest też oczywiście próchnica – zepsuty ząb wydziela fatalną woń. Czasami też problem ten związany jest ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, co najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku.

Rzadziej za nieświeży oddech odpowiadają problemy zdrowotne – schorzenia migdałków, grzybica jamy ustnej, stany zapalne dziąseł, problemy gastryczne, a nawet choroby nowotworowe organów wewnętrznych.

Oczywiście przyczyną halitozy może być też spożywanie powodujących ją pokarmów, na czele z czosnkiem i cebulą.

Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust

Leczenie halitozy powinno opierać się przede wszystkim na usunięciu przyczyny tej przypadłości. Wówczas zniknie brzydki zapach z ust. Konieczne może się więc na przykład okazać usunięcie migdałków czy wdrożenie leczenia grzybicy jamy ustnej. Najczęściej jednak działania opierają się na poprawieniu higieny jamy ustnej. W tym zakresie wiele osób wykazuje mnóstwo niedociągnięć, więc dość łatwo można uporać się z tym problemem. Jeśli zaś to nie pomaga lub nie da się wyeliminować halitozy ze względu na to, że na przykład jest skutkiem przewlekłych chorób, można wdrożyć leczenie w postaci płukania ust specjalnymi roztworami. Mogą to być na przykład chlorek cetylopirydyny czy chlorheksydyna. Najlepiej jest w tym celu skonsultować się ze stomatologiem.

Domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust

Z halitozą można też na ogół walczyć we własnym zakresie. Kluczowe jest uzupełnienie swej higieny o częstsze szczotkowanie zębów (oraz ważne jest, by robić to dokładnie), stosowanie nici dentystycznej oraz opłukiwać płynem do płukania jamy ustnej. Warto też zaopatrzyć się w skrobaczkę do języka i sięgać po nią, wbrew pozorem, rano – gdyż nalot na języku odkłada się w ciągu nocy. Inne skuteczne metody na poprawienie oddechu, jakie można stosować we własnym zakresie, to:

  • stosowanie tabletek z cynkiem – najlepiej zrobić kilkutygodniową kurację,
  • tabletki z węglem aktywnym,
  • ziołowe płukanki, na przykład z szałwii lub z wykorzystaniem ziołowych płynów stomatologicznych.