Czym jest zapalenie dziąseł i jak sobie z nim poradzić?

Czym jest zapalenie dziąseł i jak sobie z nim poradzić?

zapalenie dziąseł

W jamie ustnej może pojawiać się znacznie więcej problemów niż tylko próchnica. Często dają o sobie znać zwłaszcza stany zapalne dziąseł, a niektóre osoby zmagają się z nimi praktycznie cały czas, co znacząco obniża komfort ich życia. Skąd biorą się takie problemy i – najważniejsze – jak można sobie z nimi radzić?

Skąd się bierze zapalenie dziąseł?

Tak jak większość problemów występujących w jamie ustnej, stan zapalny dziąseł bierze się przede wszystkim z bakterii, czyli z niedostatecznej higieny. Zwykle na takie zjawiska uskarżają się osoby, których higiena jamy ustnej jest niewystarczająca. Przede wszystkim powszechność takich schorzeń wynika z faktu, że w Polsce mnóstwo osób nie stosuje nici dentystycznej. Ten produkt jest zaś kluczowy w profilaktyce chorób dziąseł, gdyż najmocniej na ich stan wpływa płytka nazębna znajdująca się w przestrzeniach międzyzębowych. Rozwijające się w niej bakterie wydzielają toksyny, które mają bezpośrednią styczność z dziąsłami, a także tkankami przyległymi, określanymi jako przyzębie. Nieco rzadziej stan zapalny dziąseł bierze się z bakterii rozwijających się w kamieniu nazębnym, a towarzyszyć mu może groźne odsłanianie się szyjek zębowych.

Objawy zapalenia dziąseł

Objawy stanów zapalnych dziąseł nie należą do przyjemności. Jest to przede wszystkim opuchlizna, ból oraz krwawienie podczas szczotkowania, wynikające z tego, że dziąsła są bogato unaczynione. Krwawienie może pojawiać się nawet samoistnie czy podczas jedzenia. Objawy są też często określane jako swędzenie i bolesne świerzbienie dziąseł, co jest niezwykle nieprzyjemne.

Co stosować na stan zapalny dziąseł?

Najlepiej jest oczywiście nie dopuszczać do takich stanów, czyli dbać o higienę jamy ustnej, a także stosować komplet produktów – nie tylko szczoteczkę i pastę, ale też koniecznie nić dentystyczną i – najlepiej – antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej.

Kiedy zaś już doszło do pojawienia się infekcji bakteryjnej, bardzo ważne jest, by w tym czasie nie rezygnować z higieny, gdyż można tym tylko pogorszyć swój stan. Zęby należy szczotkować nawet gdy dziąsła krwawią, a jeśli krwawienie się nie pojawia, lekko masować dziąsła miękką szczoteczką. To jest też ważny element profilaktyki, wzmacniający tkanki.
Sposobem na ból i obrzęk będzie stosowanie ziół. Może to być ziołowy płyn stomatologiczny z apteki, na przykład skutecznie dezynfekujący Dentosept, ale też wystudzony napar z szałwii, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco – może przynieść ulgę praktycznie od razu. Dobrym wyborem będzie też stosowanie żeli stomatologicznych, które również szybko przynoszą ulgę, a także usuwają bakterie odpowiedzialne za ten stan rzeczy.

Gdy zaś zapalenie jamy ustnej pojawia się często, warto skonsultować się ze stomatologiem, najlepiej specjalizującym się w periodontologii, czyli dziedzinie stomatologii zajmującej się takimi problemami. Lekarz może przepisać silniejsze leki, zaleci odpowiednie działania, a przede wszystkim sprawdzi, czy pojawiające się problemy nie są oznaką paradontozy – groźnej choroby prowadzącej do straty nawet zupełnie zdrowych zębów!