Jak zostać i ile zarabia dentysta?

Jak zostać i ile zarabia dentysta?

ile zarabia dentysta

Dentysta to na pewno jeden z najlepszych zawodów, nie tylko we współczesnym świecie, ale od kiedy tylko ludzie odkryli, że można leczyć zęby. Dziś popularność usług stomatologicznych stale rośnie, więc wybór tego zawodu jest doskonałym rozwiązaniem. Daje pewność, że pracy nigdy nie zabraknie, w dodatku można ją wykonywać na własny rachunek, co robi większość dentystów. Żaden z nich też raczej nie narzeka na zarobki.

Kto może zostać dentystą?

Głównie ze względu właśnie na kwestie zarobków wielu osobom zapewne zawód ten się marzy, jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie każdy będzie w stanie go wykonywać. Warto więc mocno się nad tym zastanowić i realnie ocenić swoje możliwości, nawet gdy ma się możliwość rozpocząć takie studia.

Przede wszystkim, jest to dziedzina dla osób, które doskonale radzą sobie z naukami ścisłymi. Chemia i biologia to podstawa, ale znaczenie mają też matematyka i fizyka, na pewno więc nie są to studia dla humanistów. Na kierunek lekarsko – dentystyczny też nie jest łatwo się dostać, podobnie jak na medycynę, jak i utrzymać się na nim. Studia niewątpliwie są wymagające, dlatego rozpocząć i ukończyć mogą je nie tylko osoby zdolne, ale też zdeterminowane.

Bardzo ważne do pełnienia tego zawodu są też predyspozycje osobiste. Dentysta ma do czynienia z dość specyficzną częścią ciała pacjenta i musi być przygotowany do tego, że nie zawsze zabiegi są przyjemne. Jeszcze ważniejsze niż odporność na takie kwestie (którą można nabyć z czasem) jest posiadanie empatii, życzliwego podejścia oraz łatwego nawiązywania kontaktów. Oczywiście bez takich cech można zostać dentystą, nawet dobrym fachowcem, ale mogącym nie cieszyć się dużym zainteresowaniem klientów. Mają oni dziś do wyboru wiele gabinetów, a życzliwość i empatia lekarza, tworzące atmosferę w gabinecie, są niezwykle ważne.

Jak można zostać dentystą?

Jest tylko jeden sposób na to, by zostać dentystą. Jeśli ktoś zastanawia się, jak zostać stomatologiem, powinien sprawdzić, jakie wymogi ma uczelnia, którą bierze pod uwagę. Na pewno na maturze trzeba zdawać chemię i biologię, znaczenie ma też obowiązkowa obecnie matematyka, a na niektórych uczelniach też fizyka. Oczywiście szansę na przyjęcie na studia mają tylko osoby, które osiągną jak najlepsze wyniki na egzaminie dojrzałości, najlepiej nie mniej niż 90%.
Studia dentystyczne trwają 5 lat, ale nie od razu można zacząć pracę w zawodzie. Po zakończeniu edukacji trzeba odbyć roczny staż, w czasie którego ma się ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Pracuje się więc pod kierunkiem innego stomatologa, przyuczając się do samodzielnej pracy. Potem można poszukać zatrudnienia w jakimś gabinecie lub otworzyć własny.

Ile zarabia dentysta?

Na pewno stomatolog to jeden z lepiej wynagradzanych zawodów w Polsce, niezależnie od trendów rynkowych. Zarobki dentysty są jednak mocno uzależnione od sposobu wykonywania pracy i jej ilości. Zwykle zatem stomatolodzy pracują w kilku miejscach, a na najlepsze zarobki mogą liczyć, przyjmując prywatnie. Dentyści w publicznych gabinetach nie zarabiają zawrotnych sum, stąd prawie nigdy się do nich nie ograniczają.