Odbudowa zębów a ich piękny i zdrowy wygląd

Odbudowa zębów a ich piękny i zdrowy wygląd

odbudowa zęba

Każdy z nas chciałby cieszyć się z posiadania pięknych, białych oraz zadbanych zębów. Niestety z wiekiem zęby się psują i pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście współczesna stomatologia daje szerokie możliwości w zakresie odbudowy zębów.

Odbudowa zęba – podstawowe informacje

W wielu przypadkach odbudowa staje się koniecznością, nawet pomimo dbania o stan zębów. Często zdarza się tak, że dostępne na rynku pasty do zębów, elektryczne szczoteczki oraz preparaty do higieny jamy ustnej okazują się niewystarczające.

Na szczęście dziś w gabinetach stomatologicznych przeprowadzane są różnorodne zabiegi, które pozwalają na odbudowę zęba nawet wówczas, gdy doszło do znacznego uszkodzenia korony.

Odbudowa jest wskazana wówczas, gdy nie ma możliwości jego zaplombowania. Obecnie do odbudowy zębów wykorzystywane są bardzo trwałe materiały, które nie przebarwiają szkliwa oraz nie uczulają. Są one dobierane są w zależności od stopnia uszkodzenia zębów.

Obecnie stomatologia oferuje różnorodne metody odbudowy zniszczonych, złamanych czy ukruszonych zębów. Dzięki tym zabiegom można na nowo cieszyć się z posiadania pięknego, zadbanego oraz estetycznego uzębienia.

Na czym polega odbudowa zębów na korzeniu?

Dziś w gabinetach stomatologicznych jest powszechnie wykonywany jest zabieg polegający na odbudowie zęba na korzeniu. Jest on wykonywany wtedy, gdy doszło do zniszczenia korony zęba. Co prawda zabieg ten nie jest w całości refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale niektóre jego etapy tj, leczenie kanałowe podlega refundacji.

Jedną z powszechnie stosowanych metod odbudowy zęba na korzeniu jest zastosowanie licówek dentystycznych. Ten mało – inwazyjny zabieg polega na przyklejeniu porcelanowych płatków na zęby.

Licówki doskonale sprawdzają się wówczas, gdy po odbudowie zęba na korzeniu wygląd uzębienia szpecą szpary, plomby oraz nieestetyczne przebarwienia. Ta innowacyjna metoda pozwala zmienić kolor oraz kształt zębów. Licówki potrafią utrzymać się na zębach nawet do dziesięciu lat.

Sprawdzonym sposobem odbudowy zęba na korzeniu jest także zastosowanie koron z porcelany. Metoda ta jest dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy ząb jest mocno zniszczony lub martwy. Porcelanowa korona doskonale okrywa zniszczony ząb, dzięki czemu wygląda on bardzo estetycznie. Ponadto zabezpiecza go przed złamaniem oraz dalszą próchnicą. W sytuacji gdy ubytek w zębie jest bardzo duży, warto wykonać wkład korzeniowo – koronny. Zabieg ten polega na tym, że przed założeniem korony na wyleczonym korzeniu umieszcza się specjalną śrubę mocującą.

Nowoczesne metody odbudowy zębów

Istnieje kilka przyczyn, które powodują niszczenie zębów. Do ich uszkodzenia może dojść podczas leczenia kanałowego oraz z powodu zaawansowanej próchnicy. W takiej sytuacji wskazana jest odbudowa zęba, która pozwala na poprawę wyglądu zębów.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Bardzo popularna jest odbudowa zęba na włóknie szklanym. Ten bardzo trwały materiał najczęściej jest wykorzystywany do odbudowy zębów przednich. Zęby odbudowane na włóknie szklanym charakteryzują się tym, że są bardzo trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto mają naturalny kolor oraz bardzo pięknie się prezentują.

Zabieg ten polega na wprowadzeniu włókna szklanego do kanału zębowego, dzięki czemu ząb zachowuje odpowiednią stabilność. Tworzywo to jest także stosowane w celu wzmacniania mostów.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Obecnie bardzo popularna jest także odbudowa zęba kompozytem ze specjalistycznej żywicy. Metoda ta jest bardzo uniwersalna i pozwala na szybkie uzupełnienie ubytków.

Tworzywo to doskonale przylega do zębów i sprawia, że żeby pięknie się prezentują. Bonding to zabieg, który można stosować tylko na zdrowych oraz niedotkniętych próchnicą zębach. Jest on mało – inwazyjny i powoduje tylko minimalną preparacje zęba.