Protezy elastyczne – charakterystyka

Protezy elastyczne – charakterystyka

Jednym z najistotniejszych elementów pięknego wyglądu jest olśniewający uśmiech. Z wiekiem jednak zęby stają się coraz słabsze, bardzo często wypadają. Wobec tego należy uzupełnić ubytki, niekiedy pacjenci decydują się na zastosowanie protez ruchomych lub stałych. Jej wybór zależy od kilku czynników, dlatego musi być starannie dobrana. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się proteza elastyczna. Warto zatem dowiedzieć się, czym się one różnią i jakie korzyści przynosi ich założenie.

Co to są protezy elastyczne

Protezy zębowe elastyczne zdecydowanie różnią się od zwykłych protez. Wykonane one są z materiałów termoplastycznych, zwanych akronem, dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe i zapewniają wysoki komfort podczas użytkowania. Najczęściej mocowane są przy pomocy specjalnych klamer, co sprawia, że nie podrażniają dziąseł. Bardzo istotny jest również fakt, iż protezy akronowe doskonale dopasowują się do uzębienia i są prawie niewidoczne. Ponadto akron jest materiałem strukturalnie czystym, wobec czego nie zawiera w sobie domieszek innych materiałów.

Rodzaje protez elastycznych

Istnieje dwa główne rodzaje protez elastycznych: protezy akronowe i protezy nylonowe. Różnią się one od siebie jedynie materiałem wykonania, bowiem pierwsze z nich wykonane są z akronu, natomiast drugie – z nylonu. Materiały te cechują się lekkością i są zdecydowanie lżejsze od protez akrylowych. Ponadto oba rodzaje protez są bardzo wytrzymałe i odporne na pęknięcia. Najczęściej stosowane są jednak protezy akronowe przezroczyste, które znacznie lepiej dostosowują się do uzębienia pacjenta, a także są niemal niewidoczne.

Zalety i wady protez elastycznych

Stosowanie protez elastycznych, przynosi zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do zalet można zaliczyć przede wszystkim ich wytrzymałość, dzięki czemu użytkownik nie musi obawiać się o pęknięcia lub złamania. Ponadto ich konstrukcja nie posiada metalowych klamer, które często powodują ścieranie szkliwa, a nawet utratę zębów. Stosując protezę elastyczną, pacjent bez obaw i skrępowania może się uśmiechać, ponieważ klamry utrzymujące są w zasadzie niewidoczne. Co ważne – protezy elastyczne nie wywołują alergii i uczuleń, tak jak się to zdarza w przypadku stosowania innych protez. Warto również wspomnieć, iż ten typ protez zapewnia stabilność koloru, wobec czego nie przebarwia się z upływem czasu.

Główną wadą zakładania protez elastycznych jest ich cena, która okazuje się znacznie wyższa w porównaniu z protezami akrylowymi. Ponadto, sam proces montowania protezy jest wydłużony i wymaga kilkukrotnej wizyty w gabinecie. Niekiedy także pacjenci skarżą się na to, że podczas procesu żucia, proteza w nienaturalny sposób działa na dziąsła, powodując ucisk. Działanie takie może niestety spowodować szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego.

Podsumowując, protezy elastyczne to jedna z najnowszych i najlepszych metod uzupełnień zębowych. Znacząco poprawiają one komfort życia pacjentów, którzy bez obaw o pęknięcia i złamania mogą swobodnie uśmiechać się i gryźć.