Technologia CAD/CAM w protetyce stomatologicznej – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Technologia CAD/CAM w protetyce stomatologicznej – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Nowoczesne technologie rozwijają się bardzo szybko. Można to zauważyć w przemyśle, ale również w stomatologii, która z dnia na dzień staje się bardziej zaawansowana. Leczenie jest nie tylko przyjemniejsze dla pacjenta, ale coraz bardziej precyzyjne. Co warto wiedzieć o technologii cad cam w protetyce?

Jak działa technologia CAD/CAM w protetyce stomatologicznej?

Protetyka to dziedzina stomatologii, która polega na uzupełnianiu ubytków. To właśnie dzięki niej pacjent może odzyskać piękny uśmiech, którego nie musi się wstydzić.

Technologia cad cam w protetyce z roku na rok jest coraz bardziej popularna. Wiele osób kojarzy system cad cam jako technologię, która wykorzystywana jest w przemyśle, w którym funkcjonuje już od wielu lat.

System CAM, czyli Computer Aided Manufakturing polega na komputerowym wspomaganiu wytwarzania. System CAD oznacza Computer Aided Design, czyli programowanie z pomocą precyzyjnych komputerów.

Dzięki połączeniu tych precyzyjnych programów pacjent nie tylko znacznie krócej czeka na wykonanie mostka, korony czy licówki, ale przede wszystkim otrzymuje produkt, który jest wykonany z dużą precyzją.

Technologia cad cam pozwala ograniczyć pracę człowieka, która często nie jest tak precyzyjna. Jednocześnie ograniczenie czynnika ludzkiego to szansa na minimalizację momentów, w których można popełnić błędy.

Zalety i wady stosowania technologii CAD/CAM w protetyce stomatologicznej

Technologia cad cam w protetyce przede wszystkim skróciła czas oczekiwania na wykonanie protezy lub korony. Zwiększył się również komfort pacjenta. Już na pierwszej wizycie, za pomocą skanera wewnątrzustnego, zostają zeskanowane zęby pacjenta. Jest to znacznie przyjemniejsze niż klasyczne pobieranie wycisku. Jednocześnie trwa kilkanaście sekund.

Kolejnym krokiem jest projektowanie uzupełnień protetycznych, który kończy się użyciem maszyny cam przeznaczonej do wytworzenia uzupełnienia. Obróbka frezarska zapewnia wysoką precyzję wykonywanych prac.

Warto również pamiętać, że technologia cad cam w protetyce pozwala na wcześniejsze zobaczenie jak będą wyglądały uzupełnienia. Dzięki temu pacjent może już na tym etapie wyrazić swoje wątpliwości. Jest to kolejny element, który skraca czas powstania uzupełnienia.

Rodzaje protetycznych prac wykonywanych z użyciem technologii CAD/CAM

Technologia cad cam w stomatologii sprawdza się na wielu polach. Najczęściej wykonywane są korony i mosty protetyczne, ale nie jest to jedyny rodzaj prac, do których zaprzęgnięto nowoczesną technologię. Powstają również łączniki oraz belki na implantach.

Technologia cad cam ułatwia również prace teleskopowe. Można również w niej wykorzystać uzupełnienia tymczasowe.

Nowoczesna technologia umożliwia wykonanie protez częściowych, całkowitych oraz protez szkieletowych. Dzięki niej powstają szyny oraz łyżki indywidualne.

Jak widać technologia cad cam, która w pierwszych swoich latach istnienia sprawdzała się przede wszystkim w przemyśle, ma dziś bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii, gdzie z roku na rok jest coraz chętniej wykorzystywana.