21 listopada, 2024

Torbiel zęba – jak wygląda?

Torbiel-zeba

Torbiel zębowa to nieprawidłowa zmiana pojawiająca się w jamie ustnej. Choć początkowo nie daje żadnych objawów i wzrasta powoli to zawsze niekorzystnie oddziałuje na sąsiednie rejony i w związku z tym konieczne jest podjecie odpowiedniej diagnostyki i skutecznego leczenia.

Torbiel zęba – charakterystyka

Jak wspomniano powyżej torbiel zębowa stanowi niekorzystną zmianę. Ma ona postać jamy wypełnionej wydzieliną lub w rzadszych przypadkach gazem, otoczonej i odgraniczonej od sąsiadujących niezmienionych chorobowo obszarów za pomocą torebki łącznotkankowej.

Torbiel zęba – przyczyny

Torbiel zęba w większości przypadków powstaje w wyniku toczącego się i rozwijającego procesu zapalanego w przebiegu próchnicy nieobjętej procesem leczenia lub braku odpowiedniej i systematycznej higieny jamy ustnej. Może być ona również skutkiem przewlekłych infekcji i schorzeń dotyczących jamy nosowo – gardłowej, na przykład zapalenia zatok.

Torbiel zęba – objawy

Torbiel zęba rozwija się bardzo powoli i w pierwszym okresie nie daje objawów. W miarę jej rozwoju może pojawić się narastające uczucie rozpierania, ucisku wywierane na tkanki w rejonie występowania zmiany oraz nadwrażliwość dziąseł w miejscu objętym zmianami patologicznymi i ból zęba zaostrzający się podczas nadgryzania. Narastająca opuchlizna prowadzi do widocznego zaburzenia kształtu i symetrii twarzy. Na powierzchni dziąsła zaczyna uwidaczniać się drobny narastający guzek wypełniony płynem, który pod wpływem ucisku może wyciekać z torebki łącznotkankowej. W sytuacji, w której zmiana osiąga dość znaczne rozmiary może pojawić się związane z wywieraniem nacisku na pnie nerwowe zaburzenie czucia w okolicach torbieli oraz rozchwianie i przemieszanie się zębów, a nawet w bardzo skrajnych przypadkach – złamanie kości.

Torbiel zęba – czy trzeba usunąć?

Narastająca torbiel zęba związana jest z rozwojem stanu zapalnego. Może ona prowadzić do bardzo poważnych, wymienionych powyżej, konsekwencji. W związku z tym musi ona być poddana szczegółowej diagnostyce oraz leczeniu. Badanie torbieli obejmuje wykonanie zdjęcia rentgenowskiego natomiast sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju, wielkości zmiany i stopnia jej zaawansowana. Przykładowo torbiel związana z systemem korzeniowym zębów może zostać usunięta poprzez wdrożone leczenie endodontyczne. W tym przypadku istnieje możliwość zachowania zęba. Torbiel zawiązkowa z kolei wymaga usunięcia przyczynowego zęba oraz jej wyłuszczenia i badania histopatologicznego. Zazwyczaj podczas standardowego leczenia nie stosuje się obligatoryjnej antybiotykoterapii. W przypadku dzieci pojawiające się torbiele wymagają konsultacji stomatologicznej, jednakże w większości przypadków dochodzi do ich samoistnego ustąpienia.
Po usunięciu torbieli wymagana jest bardzo dokładna higiena jamy ustnej, stosowanie płynów odkażających do płukania, zimnych okładów łagodzących ewentualne dolegliwości bólowe oraz „miękka” dieta.

Domowe sposoby na torbiel zęba

W pierwszym etapie rozwoju torbieli w celu ograniczenia jej rozwoju oraz dolegliwości z nią związanych oraz w przypadku braku możliwości niezwłocznej konsultacji stomatologicznej można zastosować domowe sposoby, takie jak na przykład: płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą kuchenną lub naparem przygotowanym z mięty wykonywane kilka razy dziennie oraz przykładanie do zmiany wacika nasączonego alkoholem. Pojawiające się dolegliwości bólowe mogą być niwelowane poprzez stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.