21 grudnia, 2024

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu? Poznaj metody.

jak-zapobiegac-kamieniowi-nazebnemu

Walka z kamieniem nazębnym jest bardzo trudna i często wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań. Problem polega głównie na tym, że z biegiem czasu jego twarda struktura jest odporna na szczotkowanie. Jak zatem można z nim walczyć? Czy istnieje jedna, skuteczna metoda, która pozwala na jego szybką eliminację?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to po prostu zmineralizowana forma płytki nazębnej, która posiada na swej powierzchni charakterystyczny osad. O ile sam osad jest miękki i łatwy do usunięcia, o tyle sam kamień jest zbyt twardy, by można go było usunąć za pomocą zwykłego szczotkowania. Zęby, które nie są regularnie myte, są pokrywane kolejnymi warstwami osadu, który następnie ulega ciągłej mineralizacji i – co za tym idzie – twardnieniu. W skład kamienia wchodzi białko, płytka nazębna, a także bakterie próchnicowe (i ich szczątki), złuszczone komórki nabłonka, związki chemiczne wapnia, a także resztki jedzenia w połączeniu z fosforem.

Walka z kamieniem na zębach

W związku z tym, że klasyczne szczotkowanie raczej nie sprawdzi się w walce z kamieniem nazębnym, konieczne jest zastosowanie nieco innych, bardziej inwazyjnych metod. Usunięcie kamienia nazębnego może odbyć się w trakcie dowolnej wizyty u dentysty. Może on zlecić kilka zabiegów, w tym skaling lub piaskowanie. Skaling dentystyczny to dość prosty zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru kamienia nazębnego z powierzchni zęba. Proces ten odbywa się najczęściej z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, dzięki którym eliminacja kamienia odbywa się w miarę szybko.

Z kolei piaskowanie zębów polega na stosowaniu specjalnej mieszanki pyłu i powietrza, która natrafiając na powierzchnię zębów, usuwa w sposób mechaniczny kamień nazębny. Co ważne – zaleca się, aby zabiegi te były przeprowadzane w sposób w miarę regularny.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Proces powstawania kamienia nazębnego jest naturalny i prawdę mówiąc nie da się mu zapobiec. Niemniej stosowanie określonych zabiegów profilaktycznych pozwala na zmniejszenie szybkości jego narastania. Powstawaniu kamienia nazębnego zapobiega staranne mycie zębów, ale też stosowanie bardziej precyzyjnych środków profilaktycznych, w tym nici dentystycznych. Najlepiej myć zęby 2 – 3 razy w ciągu dnia, to jest po każdym dużym posiłku.

Czyszczenie zębów za pomocą pozostałych akcesoriów powinno odbywać się mniej więcej przez 10 minut. Jakie pasty do zębów będą w tym przypadku najlepsze? Warto postawić na produkty zawierające chlorheksadynę, czyli związek wykazujący tendencję do niszczenia struktury kamienia nazębnego. Opcjonalnie można postawić na elektryczną szczoteczkę do zębów, która zapewnia skuteczniejsze czyszczenie trudno dostępnych miejsc. A jeśli pacjent cierpi na paradontozę, konieczne będzie zastosowanie szczoteczki ultradźwiękowej.

Podsumowując, walka z kamieniem nazębnym to proces trudny i skomplikowany. Aby był on skuteczny, należy zadbać o maksymalną czystość jamy ustnej, a także – co równie ważne – powierzchni języka. Można to zrobić za pomocą odpowiednio ukształtowanej szczoteczki do zębów.