Erozja szkliwa – objawy i leczenie
Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek w organizmie człowieka. Cienką warstwą pokrywa ono zęby, dzięki czemu są wytrzymałe i mocne. Niestety czasami dochodzi do uszkodzenia szkliwa, co może być związane z różnymi czynnikami. Erozja szkliwa objawy to temat, o którym warto wiedzieć trochę więcej, aby przeciwdziałać pojawianiu się tego problemu u siebie.
Przyczyny erozji szkliwa
Erozja szkliwa objawy to temat, który interesuje sporo osób. Intuicyjnie czują one, że w ich przypadku może dochodzić do erozji szkliwa, ponieważ odczuwają nieprzyjemne dolegliwości na przykład podczas spożywania ciepłych lub zimnych posiłków. Erozja szkliwa to ubytek szkliwa na powierzchni zębów, co może być związane między innymi z nieprawidłową dietą. Wtedy mówi się o przyczynach zewnątrzpochodnych. Sporo różnych pokarmów działa negatywnie na szkliwo, uszkadzając je. Mowa tutaj w szczególności o tych, których pH jest niższe od 4,5. To na przykład soki owocowe i owoce cytrusowe, wino, kiszonki oraz pikle. Częste ich spożywanie może prowadzić do problemów ze szkliwem. Są też wewnątrzpochodne przyczyny, które związane są ze stanem zdrowia człowieka. Przykładowo refluks, a zatem cofanie się treści pokarmowej z żołądka może być powodem erozji szkliwa. Soki żołądkowe posiadają silnie żrące kwasy, które uszkadzają tkanki przełyku oraz jamy ustnej człowieka. Do erozji szkliwa często dochodzi również u osób prowokujących wymioty.
Objawy erozji szkliwa
Erozja szkliwa objawy są trudne do dostrzeżenia dla laika. Warto zdać sobie z tego sprawę i korzystać z pomocy stomatologa, który obejrzy zęby, zbada ich stan i oceni, czy nie doszło do erozji szkliwa. Jednym z pierwszych objawów jest nieprzyjemne uczucie podczas spożywania bardzo gorących lub bardzo zimnych posiłków, a także kwaśnych produktów wymienionych powyżej. Jeżeli pojawia się ból, może świadczyć to o naruszeniu szkliwa. Kolejny objaw to pojawiające się na zębach przebarwienia, zażółcenia, które mogą również świadczyć o erozji szkliwa.
Erozja szkliwa – leczenie i odbudowa szkliwa
Stomatologia ma rozwiązania na wiele problemów, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku erozji szkliwa chodzi nie tylko o to, aby zabezpieczyć zęby, lecz również usunąć przyczynę erozji. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, tak by nie dochodziło do dalszego uszkadzania szkliwa. Nie da się bowiem odbudować szkliwa całkowicie. Naruszone w ten sposób zęby można oczywiście w różnorodny sposób zabezpieczać, między innymi materiałami światłoutwardzalnymi czy podczas lakowania. Dzięki temu przynajmniej częściowo można zabezpieczyć je przed postępującą erozją. Koniecznie trzeba jednak wprowadzić również zmiany w stylu życia, związane między innymi z dietą. Należy ograniczyć produkty o kwaśnym pH, regularnie myć zęby i używać różnego rodzaju odbudowujących szkliwo produktów. Mogą to być na przykład pasty czy płyny do płukania ust. Niestety poważne zmiany na powierzchni szkliwa są nieodwracalne, dlatego lepiej do nich nie dopuszczać i podejmować odpowiednie działania profilaktyczne.