26 grudnia, 2024

Trójki mleczne – kiedy wypadają

Trójki mleczne kiedy wypadają? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców, którzy w pamięci jeszcze mają bardzo trudny okres w życiu dziecka, podczas którego ząbki mu wyrastały. Czy wypadanie mleczaków będzie równie bolesne, jak ich wzrost? A może nie ma się czego obawiać i zęby mleczne zostaną wymienione w jamie ustnej znacznie sprawniej? Tego i wielu innych rzeczy o mleczakach można się dowiedzieć w poniższym tekście, z którym zapoznać się powinni wszyscy rodzice. Dzięki temu uda się razem z dzieckiem przebrnąć przez ten szczególny okres w jego życiu.

Zęby mleczne — podstawowe informacje

Trójki mleczne kiedy wypadają i czy jest to bolesne? Przed rozwinięciem tego tematu należy się najpierw dowiedzieć o sprawach nieco prostszych, czyli zdobyć wiedzę, czym mleczaki są, z jakiego powodu są one tak ważne dla każdego człowieka, a także, kiedy dokładnie wyrastają. Dopiero po zapoznaniu się z tymi informacji będzie można przejść do kwestii wypadania zębów mlecznych, w tym oczywiście również trójek.
Pierwsze ząbki pojawić się mogą u dziecka już po 6 miesiącach od jego narodzin. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i nie ma jednej konkretnej daty dla każdego dziecka, lecz zwykle proces wzrostu rozpoczyna się nie później niż w 12 miesiącu życia. Jest to czas bardzo trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Wyrzynaniu się z dziąseł ząbków towarzyszy duży ból i dyskomfort, co oczywiście sprawia, że dziecko reaguje na nie płaczem. Powszechnie podczas tego okresu dzieci nie chcą jeść, są bardzo markotne i mają złe samopoczucie.

Wiedzieć jednak trzeba, że mleczaki mają kolosalne znaczenie dla poprawnego rozwoju dziecka. To właśnie zęby mleczne przygotowują dziąsła na pojawienie się zębów stałych, pozwalają wytworzyć odruch ssania, który jest niezbędny podczas jedzenia, a także są w stanie przyczynić się do nauki mówienia przez dziecko. Dowodem na to może być często występująca wada wymowy, jeśli dziecko miało np. wadę zgryzu.

Ile mleczaków ma każde dziecko? Rzecz jasna nie może ich być aż tyle, ile zębów stałych, czyli 32, ponieważ nie ma na nie miejsca w jamie ustnej. Zwykle dzieciom wyrasta tylko 20 mleczaków. Trójki mleczne kiedy wypadają? Czy jest to jakiś konkretny moment, czy też może poszczególne zęby wypadają losowo? Warto się tego dowiedzieć i poznać ten proces dokładniej, aby można było przygotować na to wydarzenie dziecko. Jest to bardzo ważne, aby maluch wiedział, co się będzie działo.

W jakim wieku powinny wypadać zęby mleczne?

Trójki mleczne kiedy wypadają — dlaczego warto wiedzieć, kiedy to nastąpi? Choć dziecko w chwili wzrostu zębów było niemowlakiem i zupełnie nie pamięta tego procesu, to jednak zęby mleczne wypadają już w znacznie późniejszych latach. Kiedy dokładnie do tego dochodzi i jak ten proces wygląda?

Jak można się bez trudu domyślić, dokładny termin wypadania mleczaków nie jest znany i u każdego dziecka może to być nieco inny okres życia. Jest to oczywiście uwarunkowane genetycznie i odziedziczone po rodzicach malucha. Przyjmuje się jednak, że zęby te zaczynają wypadać około 5-6 roku życia. Oznacza to, że wymiana zębów następuje u dzieci, które doskonale wiedzą, co się dzieje z ich ciałem i potrafią wyciągnąć podstawowe proste wnioski. Będą więc oczekiwały wytłumaczenia, czemu ten proces zachodzi. W takiej sytuacji warto im tłumaczyć, że jest to wymiana ząbków ze słabszych na mocniejsze, które będą obecne w jamie ustnej przez znacznie dłuższy czas.

Kiedy dokładnie zęby mleczne przestaną wypadać? Podobnie jak w przypadku rozpoczęcia tego procesu, termin wypadnięcia ostatniego mleczaka nie jest precyzyjnie określony. Zwykle wymiana wszystkich zębów następuje w ciągu 3-4 lat, lecz zdarza się, że ostatnie mleczaki mogą zostać usunięte z dziąsła dopiero w wieku 13 lat, czyli w sytuacji, gdy dziecko jest już nastolatkiem. Oznacza to zatem, że przez stosunkowo długi czas w jamie ustnej dziecka obecne będą dwa rodzaje zębów. Częściowo znajdować się tam będą jeszcze zęby mleczne, a także nowe, wyrastające w ich miejsce zęby stałe.
Jaka jest natomiast kolejność utraty zębów? Trójki mleczne kiedy wypadają? Jak się okazuje, kolejność wypadania zębów jest praktycznie identyczna, co kolejność ich wzrostu. Oznacza to, że te zęby, które pojawiły się dziecku jako pierwsze, również pierwsze wypadną. Zwykle więc trójki są jednymi z pierwszych zębów mlecznych, które dziecko traci. Ostatnie oczywiście wypadają trzonowce.

Czy wypadaniu mleczaków towarzyszy ból?

Jak już zostało to wspomniane na samym początku, wyrzynaniu się zębów towarzyszy ogromny dyskomfort. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców z obawą oczekuje pierwszego wypadającego mleczaka. Czy w tym wypadku czeka ich równie ciężki czas?
Jak się okazuje, obawy te są zupełnie bezpodstawne. Z racji tego, że mleczaki nie mają silnych i dużych korzeni, ich wypadanie nie tylko jest zupełnie bezbolesne, lecz często dzieci tego nawet nie zauważają i o braku jednego zęba dowiadują się po fakcie. Jest to więc proces znacznie łatwiejszy niż wyrastanie pierwszych zębów.