21 listopada, 2024

Bruksizm (zgrzytanie zębami przez sen)

bruksizm zgrzytanie zębami przez sen

Na temat bruksizmu nie mówi się wiele. Jest to problem często znany z dawnych lat, kiedy to powszechne było zwłaszcza zgrzytanie zębami u dzieci, brane zwykle za objaw… obecności w ich organizmie owsików. W dzisiejszych czasach jednak problem ten ponownie daje o sobie znać i często staje się przyczyną problemów z zębami – ich uszkodzeń, a nawet utraty!

Przyczyny zgrzytania zębami

Zgrzytanie zębami prawie zawsze powodowane jest przez stres – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najmłodsi często wyolbrzymiają swe problemy i mogą nadmiernie się nimi przejmować, ale zgrzytanie zębami u dziecka może też wskazywać na jakąś traumę czy życie w nieustannym napięciu. W dorosłych zaś często ma związek ze stresem, presją i kwestiami zawodowymi. Dziś więc szczególnie wiele osób ma ten problem.

Objawy bruksizmu

Zgrzytanie zębami daje się we znaki zwłaszcza nocą, a więc trudno jest nad tym panować. Co ważne, jest to nie tylko typowe zgrzytanie zębami, czyli tarcie o siebie górnych i dolnych zębów, ale też ich silne zaciskanie. Oba te zjawiska określa się jako bruksizm, zresztą często występują razem, stwarzając wielkie zagrożenie dla zdrowia zębów. Prowadzi to bowiem do ich dość szybkiego niszczenia przez mechaniczne tarcie. Osoby nękane przez bruksizm często mają charakterystyczne zniszczenia – starte powierzchnie sieczne, co przekłada się też na nierówność zębów. Poza tym może dochodzić do ich wyszczerbiania się, kruszenia i pękania, co najpierw dostrzegalne jest jako pionowe, kredowobiałe linie.
Co ważne, zaciskanie zębów może dawać jeszcze gorsze skutki, nie tylko dla samych zębów, niż zgrzytanie zębami. Nadmierne zaciskanie szczęk zazwyczaj powoduje bardzo silne dolegliwości – bóle głowy, stawów żuchwowo – skroniowych i całej twarzy. To też przekłada się na problemy ze snem. Leczenie tej przypadłości jest zatem niezwykle ważne, nie tylko z powodu zagrożenia zębów (w konsekwencji można je nawet stracić, również gdy są zdrowe), ale też dla komfortu życia.

Jak leczyć zgrzytanie zębami przez sen?

Bardzo ważne jest pozbycie się przyczyny tych dolegliwości, czyli przede wszystkim stresu. Pomóc może zmiana stylu życia, ale w wielu przypadkach, dorosłych i dzieci, niezbędna okazuje się psychoterapia. Niestety, na jej efekty trzeba poczekać, a w tym czasie zęby stale będą poddawane niszczącym siłom. Na szczęście można sobie z tym skutecznie radzić, zaopatrując się w szynę relaksacyjną. Jest to rodzaj nakładki na zęby z tworzywa, która zupełnie niweluje problemy. Nie tylko chroni zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też, tworząc fizyczną barierę, uniemożliwia ich mocne zaciskanie. Co więcej, zakładana jedynie na noc, daje też ważne skutki odczuwane w dzień – przyczynia się do lepszego kontrolowania zaciskania zębów także w czasie dnia.

By jednak szyna relaksacyjna naprawdę dobrze spełniała swoje zadanie, musi być wykonana u stomatologa. W sklepach medycznych można zaopatrzyć się w takie akcesoria na własną rękę, ale ich stosowanie jest mało efektywne, gdyż są one zbyt miękkie – można je nawet przegryźć.