3 grudnia, 2024

Ząbkowanie – przydatne informacje

ząbkowanie

Wielu świeżo upieczonych rodziców często powtarza, że cała ta opieka nad dzieckiem to nic trudnego, a malec jest spokojny, grzeczny i zupełnie nie płacze. Powtarzają te opinie do czasu, gdy na horyzoncie rozwoju dziecka pojawia się ząbkowanie. Jest to czas niezwykle trudny zarówno dla malucha, jak i również dla rodziców. Warto więc widzieć, czym dokładnie jest ten proces, jakie są jego objawy, a co najważniejsze jak można łagodzić jego nieprzyjemne dla dziecka skutki.

Czym jest ząbkowanie?

Wiele osób wie, że ząbkowanie u dziecka to proces bolesny oraz powodujący frustrację. Mało kto jednak jest w stanie dokładnie powiedzieć, na czym tak naprawdę polega i czym w ogóle jest ząbkowanie. A jest to nic innego, jak tylko proces polegający na wyżynaniu się pierwszych zębów u malucha, które zanim się pojawią, przechodzą przez warstwę dziąsła. Proces ten rozpoczyna się mniej więcej około 5 miesiąca ciąży, a potrafi trwać nawet do 30 miesiąca. Jest to więc długa i ciężka podróż dla malucha, która może być niezwykle mecząca również dla rodziców. Z tego też powodu warto wiedzieć, w jaki sposób można dziecku pomóc uporać się z bólem i dyskomfortem związanym z ząbkowaniem. Żeby jednak można było tak zrobić, najpierw trzeba się dokładnie zorientować, kiedy ma się do czynienia z ząbkowaniem.

Objawy ząbkowania

Skuteczna pomoc dziecku możliwa jest tylko wtedy, gdy ma się całkowitą pewność, że źródłem problemów jest ząbkowanie. Żeby takiej pewności nabrać, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są objawy ząbkowania. Przede wszystkim do najbardziej typowego objawu ząbkowania zaliczyć można opuchnięte oraz często sine dziąsła. Dzieje się tak oczywiście dlatego, że są one przebijane przez pojawiające się ząbki. Innego typu objawem są zarumienione policzki oraz uszy, co może być skutkiem pocierania i ciągnięcia za niej z powodu odczuwania silnego bólu w tym miejscu. Nie można również zignorować takich objawów jak częstego, trwającego nawet kilak dni pod rząd marudzenia dziecka, nieco podwyższonej temperatury ciała, czy też nocnego budzenia się, a także pojawiającej się na twarzy wysypki.

Sposoby na łagodzenie bólu

Jak widać po powyższym opisie, ząbkowanie nie może być pomylone z niczym innym. Objawy są na tyle typowe i charakterystyczne, że każdy rodzic bez trudu odróżni je od innych dolegliwości. Powoduje to, że możliwe jest zastosowanie całkiem skutecznych sposobów na to, aby nieco załagodzić ból u dziecka. Jak to zrobić? Bardzo dobrym pomysłem jest danie dziecku czegoś zimnego do gryzienia, ponieważ chłód załagodzi nieco odczuwanie ból. Może to być np. specjalny krążek, który schładza się wcześniej w lodówce, lecz również po prostu kawałek marchewki z lodówki lub też jabłka czy ogórka. Innego typu bardzo dobrym pomysłem jest specjalny żel na ząbkowanie, który po nałożeniu bezpośrednio na dziąsło dziecka, posiada bardzo silne i co najważniejsze bardzo szybkie działanie przeciwbólowe, dzięki któremu dziecko skutecznie odczuje ulgę. W sytuacji, gdy problem stanie się bardzo poważny, a ból niezwykle dotkliwy, poleca się podanie dziecku małej ilości środka przeciwbólowego.