21 listopada, 2024

Domowe sposoby na ból zębów

sposoby na ból zębów

Ból zęba czy zębów jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Utrudnia jedzenie, normalne funkcjonowanie, a zwłaszcza spanie, nie zawsze zaś ma się pod ręką skuteczne środki przeciwbólowe. Wówczas można posiłkować się domowymi metodami, choć ich skuteczność jest ograniczona.

Co może oznaczać ból zębów?

Domowe metody, a nawet środki przeciwbólowe, powinny być stosowane tylko czasowo i w niektórych przypadkach. Często bowiem ból zębów oznacza, że w zębie zaistniał stan zapalny, czyli próchnica dotarła do tkanek miękkich i niezbędne jest leczenie. Oczywiście czasem ból zęba może też oznaczać konieczność jego usunięcia – w przypadku, gdy jest tak zniszczony przez próchnicę, że nie da się go uratować. Domowe sposoby na ból zębów w takich przypadkach powinny więc nie zastępować wizytę u dentysty, a pomóc przetrwać do niej, na przykład w nocy czy w weekend, bądź w przypadku dłuższego oczekiwania na wizytę (jednak osoby z bólem zwykle przyjmowane są błyskawicznie).
Występujące w szerokim obrębie, obejmujące znaczne części szczęki czy żuchwy bądź nawet całą jamę ustną bóle zębów mogą wskazywać też na zapalenie okostnej. Ból jest wówczas bardzo silny.

Zapobieganie bólom zębów domowymi sposobami

Najlepszym sposobem na zapobieganie bólom zębów jest oczywiście dbanie o nie i niedopuszczanie do rozwoju próchnicy – zwykle to ona jest przyczyną odczuwanych dolegliwości, a kiedy ząb boli, oznacza to, że jest ona w zaawansowanym stadium.

Jednak co na ból zęba zastosować, gdy nie udało się uniknąć tej przypadłości? Możliwości jest wiele, ale oczywiście ich skuteczność jest ograniczona.

Najpopularniejszy sposób to płukanie zęba czy zębów wodą z solą, która ma działanie dezynfekujące. Stara metoda dotyczy też płukania jamy ustnej alkoholem, głównie wódką. Jest ona dobra tym bardziej, że powoduje lekkie odrętwienie płukanego miejsca, co można odczuwać jako pewne znieczulenie (choć oczywiście dość szybko mija). Niemniej jednak dezynfekcja jest bardzo ważna – zabicie bakterii może przynajmniej na jakiś czas stłumić ból. Jeśli zaś ma się w domu ziołowy płyn stomatologiczny czy przeciwbólowy preparat do płukania gardła, skutek może być jeszcze lepszy.

Często stosowane są też goździki na ból zęba. Należy żuć je bolącym zębem.

W przypadku, gdy wszystkie zęby bolą na skutek przewiania, najlepszy efekt da przykładanie do twarzy ciepłego kompresu.

Kiedy należy iść do dentysty?

Do dentysty warto udać się zawsze, gdy pojawia się ból zęba, nawet jeśli dolegliwość minie sama czy zwalczona domowymi sposobami. Nawet w takich przypadkach bowiem próchnica postępuje i nie można łudzić się, że jest inaczej. Konieczna jest też wizyta wówczas, gdy bólowi zęba towarzyszy opuchlizna – oznacza to zbierającą się ropę i jest wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego – trzeba jednak będzie poczekać na ustąpienie obrzęku. Takiej sytuacji nie można bagatelizować, gdyż infekcja zagraża całemu organizmowi. Silny ból wszystkich lub znacznej części zębów, mogący wskazywać na zapalenie okostnej, także powinien skłonić do wizyty u lekarza, gdyż potrzebny może być antybiotyk.