Jak odczytać rentgen zębów?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak odczytać rentgen zębów. Na szczęście nie muszą tego wiedzieć, ponieważ to wiedza potrzebna lekarzowi. Mimo wszystko warto zdawać sobie sprawę z tego, że zdjęcie rentgenowskie jest bardzo ważną dokumentacją medyczną, dzięki której lekarz może postawić prawidłową diagnozę, a następnie zaplanować leczenie. Czasami zdjęcie rentgenowskie musi być jednak uzupełnione o dodatkowe badania, na przykład tomografię komputerową jamy ustnej.
Jak przebiega rtg zęba?
Lekarz stomatolog doskonale wie, jak odczytać rentgen zębów, aby uzyskać w ten sposób wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Będą one potrzebne między innymi do zaplanowania leczenia lub usuwania zębów, jak również planowania uzupełnienia luk w łuku zębowym. Jak przebiega samo badanie? Bardzo szybko i bezboleśnie, przy czym trzeba wiedzieć jednak o tym, że są pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Mowa tutaj na przykład o ciąży. Kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub wiedzą o niej, powinny poinformować o tym lekarza. Zdjęcie RTG jamy ustnej najczęściej wykonywane jest przez asystentkę stomatologiczną. Wykonywane jest ono w oddzielnym pomieszczeniu, do którego asystentka wychodzi wraz z pacjentem. Nakłada na górną część ciała pacjenta specjalny fartuch ochronny pokryty ołowiem, aby zabezpieczyć ciało przed promieniowaniem. Następnie w jamie ustnej pacjenta umieszczane są specjalne elementy aparatu do wykonywania zdjęć RTG. Asystentka stomatologiczna pomaga w prawidłowym ułożeniu, a następnie wykonuje zdjęcia. Wszystko trwa nie dłużej niż około dwie minuty.
Rodzaje RTG
W stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów zdjęć rtg, dzięki którym lekarz może w pełni ocenić nie tylko stan konkretnego zęba, ale też wszystkich zębów, a także zatok, kości szczęki i żuchwy. Najprostsze i najczęściej wykorzystywane jest po prostu zdjęcie punktowe, które najlepiej uwidacznia konkretny wybrany do leczenia ząb, a także dwa lub trzy zęby położone obok. Kolejne często wykonywane zdjęcie to tak zwane zdjęcie RTG panoramiczne, chociaż jego prawidłowa nazwa to zdjęcie ortopantomograficzne lub w skrócie OPG. Poza tym można wykonać jeszcze zdjęcie cefalometryczne, które potrzebne jest między innymi do prawidłowego zaplanowania leczenia u ortodonty.
Badanie rtg zębów – co pokazuje?
Dobry stomatolog wie, jak odczytać rentgen zębów, aby wyciągnąć ze zdjęcia jak najwięcej przydatnych informacji, które pozwolą w prawidłowy sposób zaplanować leczenie. Zdjęcie rentgenowskie daje między innymi informacje na temat stanu zdrowia poszczególnych zębów, a także ich korzeni, położeniu korzeni ich głębokości. Jeżeli planowane jest leczenie kanałowe, to bardzo istotne informacje. Na zdjęciu uwidaczniają się również różnego rodzaju cysty, torbiele, a także guzy. Poza tym dzięki zdjęciom rentgenowskim można ocenić stan kości, co jest potrzebne na przykład podczas planowania wszczepienia implantów. W tej sytuacji potrzebna będzie jednak szersze diagnostyka w oparciu o badanie tomografii komputerowej.