28 stycznia, 2025

Rosnący ząb mądrości

Dużym problemem może być rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból wyjaśnimy w tym artykule. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zęby mądrości to tak zwane ósemki i wyrzynają się jako ostatnie. Z reguły następuje to w wieku 15-25 lat, ale zdarza się to również po 35 roku życia. Należy pamiętać, że jest to proces długofalowy, który odbywa się etapami. Mogą temu towarzyszyć nieprzyjemne objawy, które mogą być zróżnicowane.

Ból zęba mądrości

Rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból, który staje się nie do wytrzymania. Warto wspomnieć, że zęby mądrości rosną bardzo długo, a 3-4 lata może potrwać sam proces ich wyrzynania. Trzeba dodać, że następuje to skokowo. Trzeba dodać, że trzecie trzonowce nie wyrzynają się u wszystkich. W toku procesu ewolucji można zauważyć ich zanikanie. Ludzie mają coraz węższe szczęki i po prostu ósmy ząb już się nie mieści. Dodatkowo w naszej diecie jest więcej miękkiego pożywienia, więc nie potrzebujemy tylu trzonowców do miażdżenia oraz gryzienia twardych pokarmów. Jeśli wykształciły się u ciebie ósemki to możesz mieć pewność, że z czasem pojawi się rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból wyjaśniamy w tym artykule. Należy podkreślić, że przeszywający ból może trwać nawet kilka tygodni. Powtarza się cyklicznie do samego końca procesu wzrostu zęba. Sprawą bardzo indywidualną jest intensywność bólu. Dla niektórych będzie to tylko lekki dyskomfort, ale inni będą potrzebować środków przeciwbólowych. Wszystko uzależnione jest od warunków, w których ósemka się wyrzyna. Ból może dotyczyć nie tylko samych zębów, ale może też promieniować do skroni lub do ucha.

Zdarza się, że obejmuje też dziąsła. Stan zapalny może towarzyszyć wyrzynaniu zębów mądrości. Klasycznym objawem są opuchnięte oraz zaczerwienione dziąsła. Czasowo mogą się też powiększyć węzły chłonne i ogólne pogorszenie samopoczucia. Pacjenci skarżą się też na podwyższoną temperaturę, dlatego lepiej w tym czasie nie wychodzić z domu. Ból towarzyszący wyrzynaniu się ósemki wywołany jest tym, że nie ma nią nie miejsca w łuku szczękowym. To sprawia, że ząb zaczyna napierać na resztę uzębienia, a to skutkuje uczuciem ściskania i rozpierania. W niektórych przypadkach może to się to odbić bardzo negatywnie na zgryzie.

Jak załagodzić ból zęba mądrości?

Ból zębów mądrości jest najczęściej wywołany ich zatrzymaniem. Jest to sytuacja, gdy ząb nie jest w stanie wyjść na powierzchnię. Otoczenie zęba przez kość może być główną przyczyną takiej sytuacji. Można to zobaczyć dopiero na zdjęciu rentgenowskim. Zdarza się również, że ząb wyrzyna się jedynie częściowo, a większa część ósemki pozostaje pod powierzchnią dziąsła. Rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból, gdy utrudnia normalne funkcjonowanie. Przede wszystkim trzeba jak najszybciej zgłosić się do dentysty, ponieważ czas działa na naszą niekorzyść. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się naprawdę pozytywną opinią. Ósemki niestety rzadko mają odpowiednią ilość miejsca w szczękowym łuku.

Dlatego nie mogą swobodnie wyrosnąć. Musisz się uzbroić w cierpliwość, jeśli dotknęły cię nieprzyjemne objawy rosnących zębów. Koniecznie umów się na wizytę do dentysty, jeśli objawy są bardzo intensywne. Może się okazać, że niezbędne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, żeby dokładnie określić położenie ósemki. W ekstremalnych przypadkach zaleca się nawet usunięcie zębów mądrości. Dzieje się tak, gdy nie ma żadnych szans, że ósemki wyrosną prawidłowo.

Postępuje się tak również w przypadku zębów mądrości, które tylko w niewielkim stopniu wystają ponad powierzchnię dziąsła. Podczas codziennego szczotkowania ciężko je dokładnie wyczyścić. Prewencyjnie lepiej usunąć takie zęby mądrości, ponieważ taka sytuacja sprzyja rozwojowi próchnicy. Można skorzystać ze sprawdzonych sposobów łagodzenia dolegliwości, jeśli ból i stan zapalny ósemki są częścią naturalnego wzrostu zęba.

Ile trwa ból przy wyrzynaniu ósemki?

Nie ulega wątpliwości, że ludzie najczęściej sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty. W ten sposób można skutecznie złagodzić lub całkowicie uśmierzyć dolegliwości. Jednak nie wszyscy mogą stosować takie preparaty. Chodzi tu przede wszystkim o osoby z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz kobiety w ciąży. Nie powinno się ich też przyjmować długofalowo. Dlatego warto udać się do dentysty, jeśli ból ósemek utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni. Można też zastosować płukanki z wody i soli lub sody oczyszczonej, jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy stan zapalny oraz zaczerwienione i spuchnięte dziąsło nad ósemką.

Warto podkreślić, że takie płukanki mają działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz antyseptyczne. Bardzo szybko złagodzą zaczerwienienie, opuchliznę oraz stan zapalny. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że napar z szałwii lub rumianku posiada bardzo podobne właściwości. Te produkty również można stosować jako płukankę. Najlepiej płukać jamę ustną dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Trzeba dodać, że goździki są świetną alternatywą na leki przeciwbólowe.

Wystarczy je rozgnieść i przykładać do obolałego zęba. Płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksedyną należy zastosować, jeśli na skutek wzrostu ósemki pojawiły się podrażnienia dziąseł. Jest to substancja, która zmniejsza obrzęki, wspiera regenerację przyzębia oraz niszczy bakterie. Rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból, który jest nie do opisania. Przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej odgrywa niebagatelną rolę w łagodzeniu objawów rosnących ósemek.