Ukruszony ząb – co robić?

Ukruszony ząb – co robić?

Ukruszony ząb – co robić?

Uszkodzenia w obrębie jamy ustnej zdarzają się bardzo często. Do przyczyn ich wystąpienia zalicza się urazy mechaniczne, jak też próchnicę, która bardzo znacząco osłabia strukturę szkliwa. Czasami odłamać może się wielki fragment zęba, jak też całkiem mały. Jednak zawsze, gdy doszło do ukruszenia należy jak najszybciej udać się do dentysty. Nie powinno się zwlekać z wizytą, ponieważ może to przynieść przykre konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. W tym artykule możesz dowiedzieć się jakie są objawy urazów uzębienia oraz co należy zrobić, gdy ząb się ukruszy.

Ukruszony lub złamany ząb – przyczyny

Uszkodzenie zęba w może być wynikiem urazu mechanicznego. Bywa również skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej, co prowadzi do próchnicy. Powoduje ona uszkodzenie twardych tkanek zęba. Złamany lub pęknięty ząb może też być efektem kwasowej erozji szkliwa. Dzieje się tak po spożyciu produktów wydzielających kwasy mające destrukcyjny wpływ na uzębienie. Pęknięcie szkliwa zęba zdarza się po leczeniu kanałowym. Bywa również wynikiem braku minerałów i witamin w organizmie. Uszkodzenia mogą wystąpić przy chorobie okluzyjnej oraz na skutek przyjmowania używek np. narkotyków.

Złamany lub ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny urazu

Najczęściej zdarzają się urazy mechaniczne:

  • do częstych przypadków uszkodzeń uzębienia dochodzi, gdy ukruszy się ząb mleczny maluchom, które uczą się stawiać pierwsze kroki,
  • uprawianie sportów kontaktowych – do urazów dochodzi na przykład podczas uprawiania dyscyplin takich jak piłka nożna oraz sporty walki,
  • wady zgryzu – wskutek nacisku zębów na siebie szkliwo pęka,
  • gryzienie twardych pokarmów,
  • przygryzanie twardych przedmiotów np. długopisów oraz kapsli od butelek,
  • bruksizm – mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów, zwłaszcza podczas snu,
  • biżuteria w jamie ustnej – umieszczone na języku kolczyki mogą spowodować pęknięcie, złamanie oraz ukruszenie zęba,
  • padaczka,
  • niepełnosprawność.

Objawy ukruszonego zęba

Gdy dochodzi nawet do niewielkiego ukruszenia zęba, wtedy pierwszym objawem jest ból. Natomiast językiem można wyczuć ostre krawędzie uszkodzenia. Zęby stają się wrażliwe na działanie temperatury np. w zetknięciu z zimnymi i gorącymi potrawami. Ukruszenie zęba to problem, dlatego jak najszybciej należy odwiedzić gabinet stomatologiczny, żeby specjalista ocenił szkody i podjął niezbędne leczenie.

Jak naprawić ukruszony ząb?

Nawet w przypadku niewielkiego ukruszenia należy umówić się na wizytę i jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Korzystanie z domowych metod jest złym pomysłem. Błyskawiczne działanie może uratować ukruszony ząb, ponieważ konieczne jest leczenie. Zwlekanie często doprowadza do wielu problemów np. dalszego uszkodzenia szkliwa i zębiny, a także miazgi zęba.
Gdy uraz jest niewielki, wtedy najczęściej stosuje się wygładzanie powierzchni zęba lub wypełnienie ubytku. Można także zastosować licówki, czyli cienkie nakładki wykonane z kompozytu lub też korony zębowe. Stomatolog wybiera metodę uwzględniającą rozmiar uszkodzenia.

Ukruszony ząb – co robić?

Ukruszony fragment zęba należy zabezpieczyć i jak najszybciej udać się z nim do gabinetu stomatologicznego. Podejmowanie samodzielnych prób naprawczych może skończyć się pogłębieniem uszkodzenia. U małych dzieci zdarza się, że ząb jest całkowicie wybity. W takim przypadku, gdy zostanie on dostarczony do stomatologa możliwa jest jego reimplantacja i osadzenie z powrotem w zębodole.

Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba?

Cena naprawy zależy od stopnia uszkodzenia zęba. Przy niewielkim ukruszeniu koszt leczenia powinien wynieść ok. 200-400 zł. Jednak gdy doszło do złamania korony i uszkodzenia korzenia, wtedy naprawa jest bardziej skomplikowana, a koszty duże większe. Do tego dochodzi jeszcze użycie licówek, czy też koron zębowych, co podnosi cenę. Całość wydatków ustalana jest w zależności od metod i konsultowana indywidualnie z pacjentem.

Czym wypełnić ukruszony ząb?

Mimo, że w aptekach można nabyć tzw. plomby tymczasowe do samodzielnego użytku, to lepiej jest udać się na wizytę do dentysty. Specjalista oceni sytuację i zastosuje odpowiednie preparaty oraz metody, żeby odbudować ząb. Ubytki, które powstały na skutek ukruszenia zęba najczęściej wypełnia się z zastosowaniem światłoutwardzalnego preparatu kompozytowego. Jeśli uszkodzenie jest dużo większe, wtedy zaleca się uzupełnienie protetyczne. Przy zębach przednich doskonale sprawdzają się licówki. Innym rozwiązaniem są korony zębowe.