Usunięcie wierzchołka korzenia zęba
Często zastanawiamy się nad poszczególnymi zwrotami, nazwami zabiegów i nie wiemy na czym one polegają.
Resekcja wierzchołka korzenia – sprawdź
Resekcja korzenia zęba to inaczej apikoektomia. Jak już wcześniej wspomnieliśmy resekcja wierzchołka korzenia jest to zabieg, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i tym samym oczyszczeniu otaczającej go kości ze zmian chorobowych i stanów zapalnych. Taką resekcję wykonuje się, gdy nie ma możliwości podjąć już kanałowego leczenia lub, gdy leczenie takie nie przynosi skutków. Usunięcie wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na pozbyciu się zainfekowanej tkanki z korzenia zęba. Tkanka taka jest powodem stanu zapalnego zęba. Lekarz zajmujący się tym zabiegiem usuwa część wierzchołka, i uszczelnia kanał oraz wypełnia ubytek kości. Przy zabiegu takim bardzo ważne jest uszczelnienie kanału korzeniowego. Zabieg usunięcie wierzchołka korzenia zęba zapobiega bólowi, który towarzyszy pacjentowi
Możemy sami domyślić się, kiedy potrzebujemy takiego zabiegu, gdyż wymagany jest on przy pojawianiu się bólu przy nagryzaniu. Bólowi takiemu towarzyszy często opuchnięty policzek, uwypuklenia na dziąśle a nawet temperatura. Ból jest nieustający. W kanale korzeniowym obecne są wtedy liczne bakterie.
Najważniejsze jest to, że resekcja wierzchołka korzenia zęba eliminuje ból, który wcześniej towarzyszył pacjentowi.
Usunięcie wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem przeprowadzanym przez specjalistę z dziedziny chirurgii stomatologicznej lub endodoncji.
Przebieg leczenia
Przed rozpoczęciem tego zabiegu ważne jest zrobienie zdjęcia RTG.
W RTG koło wierzchołka widoczne jest kuliste rozrzedzenie struktury kości. Często przed wykonaniem tego zabiegu lekarz podaje antybiotyk.
Bardzo ważne i konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem w celu stwierdzenia czy może być on wykonany, gdyż pacjent musi powiedzieć czy na coś choruje i jeśli tak to na co. Może się okazać, że istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu u danej osoby, dlatego też bardzo istotny jest wywiad.
Jeżeli natomiast nie istnieją przeciwwskazania i nie istnieje możliwość wyleczenia danego zęba leczeniem endodontycznym, wtedy lekarz przystąpi do zabiegu.
Zabieg usunięcia wierzchołka korzenia zęba rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego a jeśli jest to bardzo trudny zabieg to nawet narkozę.
W czasie zabiegu chirurg nacina śluzówki w okolicy, w której jest korzeń aby odsłonić kość i usunąć zakażoną tkankę oraz wierzchołek korzenia. Wycina się okienko kostne, do którego wycięcia potrzebna jest specjalistyczna wiertarka bądź dłuto. W następnej kolejności odcina się wierzchołek korzenia, który nie był podatny na wcześniejsze leczenie. Po zabiegu oczyszcza się brzegi korzenia. Koniec takiego kanału wypełnia się specjalnym cementem. Najważniejsze jest to aby lekarz zapewnił całkowitą szczelność kanału korzeniowego. Po zabiegu następuje zszycie rany. Długość trwania resekcji korzenia zęba to około 60 minut.
Przez kilka dni po zabiegu może nam towarzyszyć ból oraz opuchlizna, zaczerwienienie, mrowienie lub krwawienie.
Zalecenia po zabiegowe
Po usunięciu wierzchołka korzenia zęba konieczne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zaleca się przede wszystkim zimne okłady z zewnątrz policzka. Nie dozwolone jest spożywanie ciepłych napoi i potraw tylko zimne. Koniecznie trzeba przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy szczotkować okolicy zabiegu co najwyżej palcem, na którym znajduje się pasta do zębów i tak przez około tydzień czasu. Tkanka kostna korzenia zęba odnowi się w czasie do 6 miesięcy. Trzeba koniecznie używać płynu antyseptycznego. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów jednak nie mogą one być zbyt gęste. Zaleca się spożywanie posiłków w płynnej konsystencji. Przez 12 godzin po operacji musimy unikać wysiłku fizycznego i bardzo uważać, żeby nie doszło do krwotoku.
Wskazania i przeciwwskazania
Żeby był przeprowadzony zabieg – usunięcie wierzchołka korzenia zęba wskazane jest:
- zapalenia tkanek okołowierzchołkowych – torbiele przy korzeniach, ziarniaki
- jeżeli jest zakrzywiony kanał korzeniowy i nie ma możliwości wyleczenia zęba kanałowo
- kamień miazgowy
- jeżeli lekarz przy leczeniu popełni błąd i np. zostawi kawałek narzędzia w kanale zęba
- złamanie wierzchołka zęba
- obumarcie zęba.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie powyższe wskazania należy jak najszybciej zgłosić się do kliniki bądź na chirurgię szczękową w celu stwierdzenia czy resekcja korzenia zęba jest konieczna. Pozwoli nam to uniknąć bólu i cierpienia z niego wynikającego.
Jednakże istnieją również przeciwwskazania do tego typu zabiegu:
- zęby mleczne, na których nie wykonuje się takich zabiegów
- jeśli zęby są źle ustawione w łuku zębowym
- stany zapalne jamy ustnej i gardła
- stan zapalny zęba, który ma być leczony
- różnego rodzaju opryszczka wargi bądź dziąsła
- jeżeli kobieta jest w I trymestrze ciąży
- choroby takie jak cukrzyca, choroba nerek, serca itd.
- paradontoza
- białaczka
- zaburzenia w krzepnięciu krwi
- nadciśnienie.
Do powyższych przeciwwskazań trzeba podejść poważnie i z dużą odpowiedzialnością, dlatego też bardzo ważna jest szczerość przy wywiadzie przeprowadzanym na pierwszej wizycie, który przeprowadza lekarz wykonujący resekcję.
Koszty takiego zabiegu są różne w zależności od wielu czynników. Ważne jest, które zęby będą poddane zabiegowi czy to będą zęby znajdujące się z przodu, czy też zęby znajdujące się po bokach szczęki. Na cenę wpływa wypełnienie kanału korzeniowego, czyli jak dużo trzeba użyć takiego wypełnienia. Zabieg taki może być wykonany na NFZ jeżeli jest to ząb przedni, siekacz lub kieł u osoby, która nie ukończyła 18 lat.
Zabieg ten jest czasami jedynym sposobem na to aby pozbyć się bólu. Warto więc dobrze się zastanowić i chętnie takie zabiegi podejmować.
Nie warto czekać i poddawać się bólowi męcząc się przy tym. Usunięcie wierzchołka korzenia zęba przyniesie pacjentowi ogromną ulgę i pozwoli ponownie normalnie funkcjonować z uśmiechem na twarzy.