Zalecenia po lakowaniu zębów

Zalecenia po lakowaniu zębów

Zalecenia po lakowaniu zębów

Dbanie o zęby i ogólny stan jamy ustnej to codzienne zobowiązanie, któremu powinien hołdować każdy szanujący swoje zdrowie człowiek. Po co trzymać kciuki w nadziei, że nie mamy żadnego ubytku za każdym razem, gdy odwiedzamy stomatologa? Chociaż regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów to najlepsze sposoby zapobiegania próchnicy, to jednak nie zawsze łatwo jest wyczyścić każdy zakamarek zębów. Skutecznym sposobem na zapewnienie ochrony zębów przed próchnicą na dłuższą metę może być przeprowadzenie zabiegu lakowania zębów. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o jego przebiegu, zaletach takiego rozwiązania a także o tym jakie są zalecenia po lakowaniu. Może to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji i w odpowiedzi na pytanie czy leczenie tego rodzaju jest odpowiednie właśnie dla Ciebie.

Jak przebiega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów polega na nałożeniu na nie specjalnego preparatu na bazie żywicy, zwanego lakiem. Zabieg ten można wykonywać zarówno u najmłodszych pacjentach na ich „mleczakach” jak i na zębach stałych u dorosłych. Kiedy żyjące w ustach bakterie powodujące próchnicę napotykają resztki jedzenia, wytwarzają się kwasy, które mogą przyczyniać się bezpośrednio do powstawania dziur i ubytków w zębach. Po nałożeniu uszczelniacza (laku) preparat zatrzymuje te resztki jedzenia i zapobiega jednocześnie osadzaniu się bakterii i kwasów na zębach. Warto dodać, że substancja wykorzystywana przy lakowaniu zawiera jony fluoru, który mają działanie przeciwpróchnicze i wzmacniają szkliwo zęba. Sam proces jest szybki i bezbolesny, nie obłożony żadnymi efektami ubocznymi.

Dlaczego warto lakować zęby?

Lakowanie chroni nasze zęby tak jak płaszcz przeciwdeszczowy zapewnia czystość i suchość podczas burzy. Ta być może odległa analogia dobrze charakteryzuje zalety tego zabiegu stomatologicznego.

W rzeczywistości wykazano, że nałożenie laku na zęby zmniejsza ryzyko próchnicy o prawie 80%. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o zdrowie zębów dzieci. Dobrze zadbać o zęby trzonowe gdy tylko się pojawią, dlatego już w wieku 6 lat przeprowadzenie takiego lakowania jest jak najbardziej wskazane.

Wskazuje się także na zbawienne działanie lakowania jeżeli chodzi o zapobieganie demineralizacji szkliwa zębów. Wapń i fosfor to cenne składniki, które warto zachować do odbudowy uzębienia.

Zalecenia po lakowaniu – dowiedz się

Jeżeli chodzi o zalecenia po lakowaniu to nie ma tutaj jakiś szczególnych przeciwwskazań. Dobrze jest jednak przez pewien czas unikać jedzenia twardych, lepkich lub gumowatych produktów, wtedy gdy lakowaniu towarzyszyła fluoryzacja. Mowa tutaj o twardych lub żelowych cukierkach, a także słodyczach w rodzaju toffi czy krówka. Większe obostrzenia dotyczą lakierowania zębów, który to zabieg nadal jest często mylony przez pacjentów właśnie z lakowaniem.

Podstawowym zaleceniem będzie z pewnością stała profilaktyka i dbanie o zęby. Wizyty kontrolne u dentysty nikogo jeszcze nie zabiły, a mogą we wczesnym stadium wykryć wszelkie nieprawidłowości w naszym uzębieniu. Stomatolog oceni przy okazji szczelność nałożonego laku.