11 grudnia, 2024

Aparat lingwalny – garść wiedzy

Aparaty na zęby wielu ludziom kojarzy się z brakiem komfortu i nieestetycznym wyglądem, dlatego rezygnują ze swoich marzeń o ładnych zębach i prostym zgryzie. Medycyna stomatologiczna nieustannie rozwija się i wychodzi na przeciw ludziom i ich wymaganiom, dlatego warto rozważyć wraz ze swoim ortodontą założenie aparatu lingwalnego zwanego inaczej aparatem incognito.

Czym jest i jak działa aparat lingwalny

Aparat lingwalny jest rodzajem aparatu ortodontycznego na stałe przymocowanego do zębów. Mocuje się go specjalnym klejem, tak jak zwykły aparat, jednak zakłada się go od strony języka. Działa podobnie do aparatu ortodontycznego, jednak dzięki indywidualnemu dopasowaniu koryguje wady szybciej i jest wygodniejszy dla pacjenta. Tym aparatem można naprawić wszelkie wady zgryzu i kości szczęki, a także pozwala uniknąć nieestetycznych plam powstałych na szkliwie zębów przez odwapnienie.
Spersonalizowany aparat incognito tworzy się przy pomocy wycisku zębów i zamków, które są układane na prawidłowo wyglądającym modelu zębów, a następnie na modelu z wadą. Dzięki szynie transferowej można gotowy łuk założyć na zęby pacjenta i dopasować go. Można także zdecydować się na aparat, w którym zamki oraz łuk są nakładane od razu na uzębienie po uprzednim spersonalizowaniu w laboratorium.

Wady i zalety aparatu

Aparat incognito świetnie sprawdzi się u osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na noszenie widocznego dla innych ludzi aparatu. Zapewnia estetyczny wygląd zębów nie tylko po ściągnięciu aparatu, ale także podczas jego noszenia. Jest dyskretnie schowany i nie utrudnia utrzymywania zębów w czystości podczas ich szczotkowania. Łatwiej utrzymywać go w czystości, niż aparat ortodontyczny. Jak każdy prawidłowo założony i noszony aparat na zęby wyprostuje krzywy zgryz i dodatkowo pozbędzie się problemów z odwapnieniem szkliwa objawiającego się białymi plamkami na zębach. Jest niewyczuwalny i zapewnia komfort w codziennym życiu. Nosi się go krócej, niż zwykły aparat ortodontyczny, co przekłada się na rzadsze wizyty u ortodonty, a także mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy. Plusem tego aparatu jest także to, że nadaje się dla każdej grupy wiekowej i jest indywidualnie dopasowywany do pacjenta.


Trzeba jednak liczyć się z dość długim czasem oczekiwania na ten rodzaj aparatu, około miesiąca. Dodatkowo cena aparatów lingwalnych jest wyższa niż zwykłych ortodontycznych. Tuż po założeniu go należy spodziewać się uczucia bólu zębów i dziąseł przez kilka pierwszych dni, co jest nieodłącznym elementem zakładania jakiegokolwiek aparatu ortodontycznego. Z tym bolesnym uczuciem wiążą się problemy z jedzeniem, dlatego na początku trzeba przejść na swego rodzaju „dietę” składającą się z miękkich i płynnych dań. Na początku mogą pojawić się także problemy z mówieniem. Jako że aparat ten jest zakładany po wewnętrznej stronie, może się zdarzyć, że tuż po założeniu język zostanie podrażniony. Wszystkie nieprzyjemne dolegliwości znikają po kilku dniach.