14 stycznia, 2025

Węgiel aktywny na zęby – jak zrobić?

Węgiel aktywny na zęby - jak zrobić?

W dzisiejszych czasach problemy z zębami i nieodpowiednią higieną jamy ustnej to dość nagminny i powtarzający się problem u wielu ludzi. Warto więc poznać różne możliwości dbania o swoje zęby, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jednym z ciekawszych rozwiązań w stomatologii jest stosowanie węgla aktywnego.

Co daje węgiel aktywny na zęby?

Węgiel aktywny jest substancją naturalną umożliwiającą usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, toksyn czy bakterii zalegających w jamie ustnej człowieka. Pomaga również w przywróceniu naturalnego koloru zębów. Węgiel aktywny posiada strukturę porowatą, dzięki czemu usuwanie osadów oraz wybielanie zębów przy pomocy węgla odbywa się po części w sposób mechaniczny.

Czy węgiel aktywny skutecznie wybiela zęby?

Przebarwienia na zębach powstają z reguły w wyniku nieprawidłowej diety oraz braku odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Przed zdecydowaniem się na wybielanie warto więc zastanowić się nad przyczynami konieczności jego robienia. Węgiel aktywny jest substancją, która może pomóc w przywróceniu naturalnego koloru zębów. Bardzo dobrze radzi sobie bowiem z różnego rodzaju osadami po kawie, herbacie, czerwonym winie czy sokach. Może również po części wybielić zęby osobom nadużywającym papierosów. Oczywiście trwałe i mocne przebarwienia, jak również osady mogą być zbyt trudne do ich usunięcia przy pomocy węgla aktywnego. Węgiel nie przenika bowiem w strukturę szkliwa zębów.

Jak działa węgiel aktywny? W jakiej ilości go stosować?

Węgiel aktywny, jak sama nazwa wskazuje, zbudowany jest z atomów węgla, które ułożone są w nieregularnie sprawiając, że struktura jest porowata. Węgiel usuwa więc różnego rodzaju osady czy przebarwienia w sposób mechaniczny. W aptekach dostępna jest cała masa środków wybielających posiadających w swoim składzie węgiel aktywny. Można też zrobić go samemu. Odpowiadając na pytanie węgiel aktywny na zęby jak zrobić należy przede wszystkim zaopatrzyć się w tabletki bądź kapsułki posiadające węgiel w swoim składzie. W następnym kroku tabletki trzeba rozgnieść, a zawartość kapsułki wysypać na mały pojemnik.

Następnie należy dodać trochę oleju kokosowego lub wody. Tego rodzaju pasta może być stosowana normalnie do mycia zębów lub jako środek, który należy na nie nałożyć, a następnie po paru minutach wypłukać. Pozostawianie węgla aktywnego na zębach bez szczotkowania jest polecane przez część specjalistów, gdyż nie dochodzi do ścierania się szkliwa. Węgiel aktywny należy stosować przez kilka dni, a następnie powtarzać ten proces raz w tygodniu dla podtrzymania uzyskanych efektów. Decydując się na stosowanie węgla aktywnego warto jednak zwracać baczną uwagę na ścieranie się szkliwa. Ze względu na strukturę porowatą węgla aktywnego istnieje spore ryzyko ścierania się tegoż szkliwa.

Dbanie o zęby jest jedną z rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Odpowiednia higiena jamy ustnej może bowiem zapobiec pojawieniu się sporych problemów w przyszłości. Węgiel aktywny jest substancją, która może w znacznym stopniu pomóc w polepszeniu wyglądu zębów.