Dentofobia – jak pokonać strach przed Stomatologiem?

Dentofobia – jak pokonać strach przed Stomatologiem?

Dentofobia - jak pokonać strach przed Stomatologiem?

W dzisiejszych czasach nadmierny pośpiech i prowadzenie niezdrowego trybu życia dotyka bardzo wiele osób. Z tego też powodu pojawiają się różnego rodzaju problemy ze zdrowiem, również z zębami. Naturalnym krokiem w przypadku pojawienia się tego rodzaju dolegliwości jest wizyta u stomatologa. Nie wszyscy ludzie chętnie się jednak do niego wybierają, a część osób ma wręcz duże problemy z wizytą wynikające z lęku przed stomatologiem.

Dentofobia – co to jest?

Lęk związany z wizytą u stomatologa jest wbrew pozorom dość powszechnym zjawiskiem i dotyka niemal połowę Polaków. Strach przed wizytą, czyli dentofobia, sprawia, że wizyty u lekarza specjalisty są nieregularne i odbywają się tylko w krytycznych sytuacjach. Prowadzi to do pogorszenia się higieny jamy ustnej i znacznych problemów z uzębieniem.

Dentofobia – przyczyny

Przyczyny pojawienia się dentofobii mogą być różne. Najczęściej są jednak związane z nieprzyjemnymi przeżyciami u lekarza stomatologa, które swój początek mają w okresie dzieciństwa. Do przeżyć takich należeć może nieprawidłowe przeprowadzenie leczenia, usuwanie lub leczenie zębów bez znieczulenia mimo znacznych objawów bólowych u młodego pacjenta czy też przytrzymywanie dziecka na fotelu stomatologicznym wbrew jego woli. Tego rodzaju nieprzyjemne przeżycia mogą być początkiem fobii i tworzenia w głowie młodej osoby bariery psychicznej. Przyczyn dentofobii należy się także doszukiwać w postawie rodziców, którzy nie motywują w odpowiedni sposób dziecka do dbania o swoje zęby, jak również przekazują mu swoje lęki i obawy związane z wizytami u stomatologa.

Dentofobia – jak leczyć

Znalezienie odpowiedniej przyczyny dentofobii to jedno. Drugą kwestią jest odpowiedź na pytanie dentofobia jak pokonać strach przed stomatologiem? Wychodzenie z dentofobii nie jest rzeczą prostą. Pokonywanie własnych lęków i strachów jest procesem, który może zająć bardzo dużo czasu. Ważne jest jednak, aby wykonać pierwszy krok i przede wszystkim zrozumieć, że dentofobię warto jest przezwyciężyć. Pierwszym krokiem na drodze do wyleczenia z fobii powinien być przede wszystkim wybór odpowiedniego stomatologa, najlepiej zaufanego. Pokonywanie dentofobii to trudne zadanie i wymaga pełnej kooperacji na linii pacjent-lekarz.

Pacjent musi przede wszystkim zrozumieć potrzebę regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego i leczenie różnego rodzaju ubytków, gdyż nieleczone zęby mogą powodować bardzo nieprzyjemne skutki w przyszłości. Stomatolog musi się natomiast wykazać ogromnymi pokładami cierpliwości i przede wszystkim zrozumieć sytuację pacjenta i jego lęki. Powinien on dokładnie wytłumaczyć pacjentowi co i dlaczego zamierza u niego robić. Pokonanie dentofobii możliwe jest tylko w przypadku pełnej współpracy i szczerości ze strony pacjenta. W sytuacjach, w których zwykła rozmowa nie daje zadowalających efektów dobrym sposobem może być wspomaganie pacjenta różnego rodzaju środkami uspokajającymi i zmniejszającymi uczucie stresu. W skrajnych przypadkach należy przeprowadzić leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym.