15 stycznia, 2025

Ścieranie zębów – jak leczyć?

Ścieranie zębów - jak leczyć

Nocne zgrzytanie zębami jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Z jej powodu cierpią nie tylko osoby nią dotknięte. Jest również mało komfortowa dla ich bliskich, którzy słyszą nieprzyjemny odgłos. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: Scieranie zebow – jak leczyc?

Ścieranie zębów – jakie są przyczyny?

Przyczyn nieprzyjemnego odruchu zgrzytania zębami oraz ich zaciskania jest wiele. Najczęściej dolegliwość kojarzona jest z owsikami, Pasożyty występują w różnych odcinkach przewodu pokarmowego człowieka. Dostają się do organizmu na skutek zaniedbania czynności higienicznych. Owsica jest częstym problemem w dużych skupiskach małych dzieci, czyli w żłobkach i przedszkolach. Nieleczona owsica może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. Dlatego, jeśli dziecko zgrzyta zębami trzeba, jak najszybciej wykonać badania w kierunku wykrycia obecności pasożytów. Jednym z objawów nieleczonej owsicy może być starte szkliwo i problemy z zębami.

Bardzo często bruksizm ma podłoże psychosomatyczne. W takich przypadkach prawidłowe i skuteczne leczenie będzie wymagało działania ze specjalistami z różnych dziedzin. Do zgrzytania zębami może dochodzić na skutek przeżywania silnych emocji lub nadmiernego, ciągłego stresu. Osoby dotknięte bruksizmem mają problem z prawidłowym odreagowaniem emocji. Doprowadza to do stanów depresyjnych lub nadmiernej nerwowości. Nocne zgrzytanie zębami może być niekontrolowaną formą radzenie sobie organizmu ze zbyt dużą dawką emocji i przeżywaniem stresowych sytuacji w ciągu dnia.

Częstą przyczyną zgrzytania zębami są niedopasowane protezy zębowe lub źle założona plomba. W takich przypadkach leczenie polega na odbyciu konsultacji ze stomatologiem lub protetykiem. Po korekcie kształtu protezy lub wykonaniu nowej plomby dolegliwości powinny minąć. Niestety w wielu przypadkach zgrzytanie powstaje na skutek wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Do bruksizmu może dojść na przykład na skutek wypadku i uszkodzenia części szczęki. W takich okolicznościach jedynym ratunkiem jest operacja.

Przyczyny pojawienia się bruksizmu są niezwykle szerokie i złożone. Jako jedną z nich podaje się również złe odżywianie. Jeśli w codziennych posiłkach brakuje podstawowych elementów odżywczych oraz witamin, a zwłaszcza magnezu można się spodziewać negatywnych konsekwencji. Różne przyczyny pojawiania się bruksizmu powodują, że właściwa diagnoza i wybór leczenia są niezwykle trudne. Bardzo często dla uzyskania pozytywnych efektów trzeba jednocześnie współpracować ze specjalistami z kilku dziedzin.

Metody walki ze startymi zębami

Odpowiedź na pytanie – Scieranie zebow – jak leczyc? – nie jest prosta i w dużej mierze zależy od przyczyn powstania defektu. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod stosowanych w celu zapobiegnięcia nocnemu zgrzytaniu zębami oraz zaciskaniu szczęki jest używanie nakładki na zęby w postaci szyny relaksacyjnej. Nakładka zrobiona jest z bezpiecznego dla zdrowia sylikonu i nie ma negatywnych właściwości. Szyna relaksacyjna zakładana jest na noc, aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu zębów ze szczęki dolnej i górnej. Nakładka daje natychmiastowe efekty i przynosi ulgę również osobom z najbliższego otoczenia. Dzięki szynie relaksacyjnej likwidowany jest nieprzyjemny odgłos powodowany zgrzytaniem zębów. Jednak szyna nie wyleczy bezpośredniej przyczyny powstawania bruksizmu.

Jeśli pojawienie się zgrzytania zębami ma związek z problemami stomatologicznymi, to odpowiedzią na pytanie – Scieranie zebow – jak leczyc? – będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz po dokładnym badaniu stwierdzi przyczynę ścierania zębów i zastosuje konieczne leczenie. U osób posiadających protezy zębowe konieczna może okazać się ich wymiana lub korekta. Jeśli przyczyną jest niewłaściwie założona plomba, leczenie również przebiegnie w gabinecie dentystycznym.

Najtrudniejszym do wyleczenia powodem zgrzytania zębami jest podłoże psychiczne. Już samo zdiagnozowanie tej przyczyny może sprawić duży problem. Pacjenci często nie łączą zgrzytania zębami z problemami psychologicznymi i nie wspominają o nich podczas wywiadu lekarskiego. Tymczasem zachowawcze leczenie objawów ścierania zębów nie przyniesie żadnego efektu, jeśli nie będzie poparte terapią u psychologa lub psychiatry. Problem będzie za każdym razem powracał w wielu przypadkach z jeszcze większą siłą. Do prawidłowego zdiagnozowania przyczyn bruksizmu niezbędne jest współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron, czyli pacjenta, lekarza, terapeuty oraz bliskich osoby cierpiącej na niekontrolowane nocne zgrzytanie zębami. Leczenie może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć odpowiedź na pytanie – Scieranie zebow – jak leczyc?

Ćwiczenia rozluźniające na bruksizm

W ćwiczeniach pomagających w pozbyciu się bruksizmu niezwykle ważną rolę odgrywa samodyscyplina. Tylko codzienne i wytrwałe działanie będzie zakończone sukcesem w postaci zaprzestania niekontrolowanego zgrzytania zębami w nocy. Zalecane ćwiczenia obejmują wszystkie obszary skupione wokół żuchwy. Masaże wykonywane dłońmi powinny być wykonywane na karku, obojczykach, policzkach i skroniach. Oczywiście głównymi miejscami pobudzanymi podczas masowania muszą być wszystkie wrażliwe punkty na twarzy. Rozciąganie i napinanie na przykład poprzez delikatne szczypanie musi skoncentrować się na policzkach, szyi oraz skroniach. Po zabiegu pacjent powinien poczuć zdecydowane rozluźnienie i spadek napięcia skóry oraz mięśni twarzowych.

Kolejnym niezwykle ważnym ćwiczeniem jest uruchomienie języka. Należy nim ruszać we wszystkich kierunkach. Można robić kółka w prawą a następnie lewą stronę. Dobrym ćwiczeniem jest też jak najdalsze wyciąganie języka.

Pytanie – Scieranie zebow – jak leczyc? – nie posiada jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje się, że duże znaczenie w podjętym leczeniu powinien mieć zdrowy styl życia. Pacjent musi zadbać o prawidłową dietę i zażywanie magnezu. Powinien też być aktywny fizycznie i dbać o właściwe rozciągnięcie całego ciała. Kompleksowe podejście da wyniki.