15 stycznia, 2025

Bruksizm leczenie farmakologiczne

W przypadku bruksizmu dochodzi do nieświadomego zaciskania zębów i zgrzytania nimi, co ma miejsce głównie podczas snu. Niestety wiąże się to z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, a brak leczenia prowadzi do mniej lub bardziej poważnych powikłań. Zgrzytanie zębami często wynika z nadmiernego i chronicznego stresu, ale przyczyną problemu może być także wada zgryzu, zaburzenia psychiczne i szereg innych czynników. Warto wiedzieć, na czym polega bruksizm leczenie farmakologiczne, jakie wykorzystuje się metody stomatologii w celu zażegnania problemów ze zgrzytaniem zębami.

Bruksizm – co to jest i jak go rozpoznać?

Bruksizm jest chorobą, która stanowi problem stomatologiczny, wymaga leczenia, bo z czasem zaczyna coraz bardziej przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi utrzymuje się przez dłuższy czas, to niestety pojawiają się rozmaite objawy, które przybierają na sile. Bardzo często to stres stanowi źródło problemu, ale przyczynami bruksizmu są także zaburzenia emocjonalne i psychiczne, niedobory witamin, przyjmowanie niektórych leków, wady zgryzu. Charakterystyczne przy zgrzytaniu zębów jest ich nadmierne ścieranie, może dojść do pękania szkliwa. Występują również zaburzenia słuchu, szumy uszne, uczucie zatkanego ucha, dolegliwości związane z zatokami szczękowymi.

Bruksizm leczenie farmakologiczne nie zawsze jest konieczne

Jeżeli wystąpi bruksizm leczenie farmakologiczne staje się koniecznością, aby zredukować nieprzyjemne dolegliwości i przeciwdziałać przykrym konsekwencjom. Zgrzytania zębów nie należy bagatelizować, bo może doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych zmian w narządzie żucia. Należy wobec tego jak najszybciej udać się do stomatologa, który oceni stan jamy ustnej, wykona odpowiednie badanie i postawi trafną diagnozę, po czym wdroży skuteczną terapię.

Przy zgrzytaniu zębami bardzo często stomatolog zaleca szyny zgryzowe, dzięki którym dochodzi do rozluźnienia mięśni żucia, czyli zniwelowania napięcia i przeciwdziałania zaciskaniu zębów. Szyny zakłada się na noc, dzięki czemu po przebudzeniu pacjentowi nie towarzyszy szereg uporczywych symptomów. Świetnie sprawdza się także fizjoterapia stomatologiczna, czyli wykonywanie specjalnych ćwiczeń rozluźniających.

Leczenie farmakologiczne zgrzytania i zaciskania zębów

Obecnie bardzo skuteczną metodą w przypadku bruksizmu jest stosowanie botoksu, który wiele osób kojarzy głównie z przeciwzmarszczkowymi zabiegami medycyny estetycznej. Okazuje się, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięśnie żucia niweluje intensywność ich pracy, przez co nie dochodzi do nadmiernego zaciskania. Można wobec tego liczyć na zredukowanie nieprzyjemnych objawów, przykładowo w postaci dolegliwości bólowych.

Wstrzykiwanie botoksu jest całkowicie bezpieczne, daje świetne i szybkie efekty, które utrzymują się przez pół roku. Czasem niestety konieczne staje się wdrożenie terapii farmakologicznej, czyli zastosowanie leków zawierających substancje aktywne, które niwelują napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe oraz medykamenty uspokajające lub przeciwlękowe.