28 stycznia, 2025

Opuchnięte dziąsła – co robić?

Pojawienie się opuchlizny na dziąsłach to zawsze dość szokujące doświadczenie. Bardzo szybko widoczne staje się na nich silne przekrwienie, pacjent może mieć kłopoty z mówieniem, a także oczywiście zmagać się będzie z ogromnym bólem. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ istnieje wiele bardzo skutecznych sposobów walki z taką opuchlizną. Opuchniete dziąsła co robic i jak się zachować?

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Opuchlizna na dziąśle to z pewnością nic miłego. Zanim jednak zaczniemy szukać sposobu rozwiązania tego problemu, warto na początku zastanowić się, co tak właściwie mogło go wywołać. Jaka może być przyczyna takiej sytuacji?

Wiedzieć trzeba, że opuchlizna na dziąsłach pojawić się może z wielu powodów. Często jest ona wynikiem reakcji alergicznej, a także zwykłego mechanicznego uszkodzenia z powodu nieuważnego przegryzania jedzenia. Takie przypadki leczy się najszybciej i zwykle nie sprawiają one żadnych problemów.

O wiele poważniej robi się jednak w sytuacji, gdy opuchnięte dziąsło jest wynikiem kamienia nazębnego. Opuchniete dziąsła co robic, gdy to kamień nazębny jest główną przyczyną? W takiej sytuacji niezbędne jest udanie się do stomatologa, który przeprowadzi diagnozę. Może się bowiem okazać, że problem jest znacznie poważniejszy i ma się do czynienia z paradontozą, która może nawet spowodować utratę zębów.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Opuchniete dziąsła co robic? W sytuacji gdy na dziąsłach zaczną pojawiać się niepokojące zmiany, należy czym prędzej udać się do stomatologa. Specjalista sprawdzi ich stan i prawdopodobnie od razu postawi diagnozę.

Jakie będzie w takiej sytuacji zastosowane leczenie? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co wywołało opuchliznę. Jeśli jest ona wynikiem urazu mechanicznego, najczęściej zaleceniem będzie używanie łagodniejszej szczoteczki do zębów, a także smarowanie dziąseł specjalną maścią.
Jeśli jednak opuchnięte dziąsła to wynik kamienia nazębnego, podstawą stanie się jego usuniecie. Co więcej, pacjent zostanie odpowiednio poinstruowany, jak ważna jest poprawna higiena jamy ustnej, jak często i w jaki sposób powinien myć zęby, a także jak dobrać właściwą dla siebie szczoteczkę do zębów. Działania te pozwolą uniknąć powrotu kamienia, a więc i ponownego pojawienia się opuchlizny na dziąśle.

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła

Niestety bardzo często zdarza się tak, że zanim udamy się po pomoc do stomatologa, będzie musiało minąć kilka dni. W takiej sytuacji warto zastosować domowe metody leczenia, które pozwolą dotrwać do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Czy można w jakiś sposób poradzić sobie z taką przypadłością przy pomocy dostępnych w domu środków? Jak najbardziej tak, a szczególnie w tej sytuacji polecane są różnego rodzaju zioła. Przykładowo wykonana z rumianku płukanka jamy ustnej działa o wiele skuteczniej w zakresie łagodzenia bólu niż nawet najlepsze środki przeciwbólowe. A co więcej, rumianek może także przyczynić się do zniwelowania stanu zapalnego oraz rozpoczęcia pierwszych procesów regeneracyjnych dziąsła. Podobnie skuteczne działanie posiada szałwia oraz bardzo popularny aloes.