Proteza stała czy ruchoma? Jak wybrać
Protezy zębowe znajdują powszechne zastosowanie w sytuacji, gdy pacjent posiada pojedyncze braki w uzębieniu lub nie posiada ich w ogóle. W takiej sytuacji stosuje się odpowiednio dobrane protezy stałe bądź ruchome. O czym pamiętać podejmując decyzję, które z nich są najlepsze i dlaczego decyzję warto skonsultować z lekarzem?
Typy protez
Najbardziej podstawowy podział wymienia protezy ruchome oraz stałe. Te pierwsze pacjent może zakładać i zdejmować we własnym zakresie, podczas gdy drugie – są nakładane przez lekarza i nie ma już możliwości ich zdejmowania. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii sprawia, że nierzadko odróżnienie prawdziwych zębów od protez jest bardzo trudne, o ile nie niemożliwe.
Jednocześnie warto pamiętać, że nawet pojedyncze braki w uzębieniu nie powinny być ignorowane. Niewypełnienie tej przestrzeni może doprowadzić do bardzo daleko idących zmian – między innymi wysuwaniu i przesuwaniu się zębów. To prowadzi między innymi do pogorszenia mowy, ale również ma negatywny wpływ na trawienie: dokładne rozdrobnienie pokarmu jest niemożliwe, w związku z czym może skutkować częstymi niestrawnościami.
Jak wybrać najlepszą protezę?
Najbardziej dopasowana proteza powinna zapewnić komfort jej użytkowania, ale również – możliwie jak najlepsze wrażenia estetyczne. Dobór ostateczny spośród dostępnych opcji warto uzależnić jednak także od stanu uzębienia – niektóre typy protez mogą bowiem wykazywać negatywny wpływ na sąsiadujące zęby, a to z kolei – może sprawić, że te słabsze ulegną znaczącemu uszkodzeniu.
Nie mniej istotna jest także kwestia finansowa podczas wybierania protezy zębowej. Dlatego też, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, warto skonsultować swoją decyzję ze stomatologiem, który z pewnością pomoże w dobraniu najlepszej w określonych warunkach opcji.
Jaką protezę można wybrać?
Wśród protez stałych, wskazać można korony oraz mosty zębowe, wkłady koronowo-korzeniowe oraz koronowe, licówki, a także implanty. Wszystkie wskazane wyżej typy protez poza licówkami pozwalają na wypełnienie przerwy po ekstrahowanym zębie, a te wyżej wskazane – mają na celu poprawę wyglądu zębów. Licówki, jak sama nazwa wskazuje, nakłada się na lica zębowe – czyli ich przednią część, w celu poprawy kolorystyki uśmiechu lub zakrycia ubytków (na przykład ukruszeń). Zdecydowaną zaletą protez stałych jest duży komfort pacjenta (również psychiczny – w związku z brakiem strachu, że proteza przez przypadek wypadnie, na przykład podczas jedzenia).
Jeśli chodzi o protezy ruchome, obecnie dostępne są protezy wykonane z akrylu (częściowe bądź całkowite), wykonane z na bazie tworzyw elastycznych, tak zwane protezy overdenture oraz modele szkieletowe. W większości przypadków – zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena i dobre wrażenia wizualne, jakie zapewniają ruchome modele protez.
Podsumowując – ostateczną decyzję należy zawsze podjąć w porozumieniu z protetykiem. To on jest najlepiej wykwalifikowany, by objaśnić różnice między poszczególnymi typami protez i dopasować najlepszą opcję.