Biały nalot na języku – objawy
Biały nalot na języku spowodowany jest przeważnie zaniedbaniami higienicznymi, a ponadto odwodnieniem organizmu. Resztki jedzenia oraz bakterie bytujące w jamie ustnej przyczyniają się do jego powstawania. Często w takim przypadku towarzyszy też nieświeży oddech. Pośród innych częstych przyczyn nalotu na języku można wymienić antybiotykoterapię, stosowanie sterydów wziewnych, a ponadto zakażenia grzybicze. Często ludzie skarżą się na biały nalot na języku objawy mogą być różne. Najczęściej mowa tutaj jednak o niegroźnych stanach chorobowych. Warto jednak udać się do stomatologa bądź laryngologa celem dokładniejszej diagnostyki.
O czym może świadczy biały nalot na języku?
Warto zauważyć, że białe zabarwienie jest często naturalne w ludzkiej jamie ustnej. Jeżeli ma odcień blady i nie wiąże się z innymi dolegliwościami, nie powinien spędzać nam snu z powiek. Objawiający się w takiej formie osad może mieć swe korzenie w niedostatecznym nawodnieniu organizmu bądź w złej higienie jamy ustnej. Może to być też objaw nieodpowiedniej diety. Z białym nalotem na języku można dość łatwo się uporać. Powody do niepokoju pojawiają się wtedy, kiedy barwa nalotu robi się intensywniejsza, a jego powierzchnia przenosi się również na gardło oraz podniebienie. W takim przypadku w grę wchodzi między innymi grzybica jamy ustnej.
Diagnoza ta powinna zostać poparta innymi objawami. Mowa tu o owrzodzeniu, zapaleniu języku, bólu w obrębie błony śluzowej. Co więcej, na grzybicę jamy ustnej są narażenie przede wszystkim cukrzycy oraz osoby z niewydolnym układem odpornościowym, którzy przyjmują stery. Często w takim przypadku pojawia się biały nalot na języku objawy grzybicy mogą być też nieco inne. Warto zaznaczyć, że choroby grzybicze są pierwszą grupą schorzeń, które mogą oznaczać osad na języku. Drugą są choroby ogólnoustrojowe. Jej przykład może być leukoplakia. Mowa tutaj o rogowaceniu białym. Jest to zmiana przedrakowa objawiająca się nalotem na bocznych powierzchniach języka, a potem w centralnej części. Przeważnie spotykana jest pośród palaczy i osób często spożywających alkohol.
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że biały nalot na języku oraz na całej jamie ustnej nierzadko jest też rezultatem rozprzestrzenienia się liszaja płaskiego. Choroba ta objawia się między innymi przyrostem białych prążek w jamie gębowej oraz bólem dziąseł. Inny przypadłości, które można rozpoznać po intensyfikacji białego osadu na i w okolicach języka to między innymi dur brzuszny. W tym przypadku język przybiera barwę czerwoną i białą. Innym powodem może być szkarlatyna. Wtedy biały język poprzedza wystąpienie języka malinowego, czyli typowego dla takiego schorzenia. Biały nalot może być też spowodowany anemią, chorobami gardła, krtani, migdałów, a nawet kiłą. Jeżeli utrzymuje się w jamie ustnej przez dłużej niż tydzień, warto udać się do lekarza internisty, laryngologa bądź stomatologa celem dokładniejszej diagnostyki.
Czy biały nalot na języku to grzybica?
Biały nalot na końcu języka, a ponadto w innych jego okolicach, nierzadko kojarzony jest z grzybicą. Rzeczywiście, za jej powstawanie w tym miejscu odpowiadają grzyby z rodziny Candida, które mogą być niebezpieczne dla pacjenta. W przypadku pojawienia się grzybicy najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia. Przede wszystkim trzeba udać się do lekarza, który wykona serię badań. Często towarzyszy grzybicy biały nalot na języku objawy mogą być też nieco inne.
Warto zauważyć, że całkowicie zdrowy język jest lekki wilgotny, o różowo-czerwonej barwie. Ponadto ma stosunkowo gładki obrys. Trzeba jednak zauważyć, że bardzo dużo ludzi obserwuje na swoim języku biały osad, któremu dodatkowo może towarzyszyć przykry zapach z ust. Co więcej, biały nalot może oznaczać rozwijanie się w organizmie choroby o podłożu grzybiczym. Mowa tutaj najczęściej o grzybicy jamy ustnej, która wymaga leczenia. Często pojawia się wtedy biały nalot na języku objawy grzybicy mogą być też nieco inne.
Biały nalot na języku – czy mam się bać?
Język podobnie jak zęby, trzeba regularnie oczyszczać. Niestety wiele osób o tym zapomina. Efektem tego może być biały nalot na języku. Przeważnie jest on niegroźny i nie wskazuje na jakieś poważniejsze schorzenie. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej niż tydzień bądź towarzyszą mu inne dolegliwości, zdecydowanie należy udać się do lekarza. Diagnostyka wtedy będzie bardzo istotna. Wiele osób skarży się na biały nalot na języku objawy mogą być różne. Często powodem takiego stanu jest odwodnienie organizmu bądź zła dieta. Może być też oznaką grzybice w jamie ustnej.
Powodów jest bardzo dużo, jednak przeważnie nie ma się czego bać. Biały nalot na języku przeważnie miewa dość prozaiczne przyczyny. Jednak nie wolno całkowicie bagatelizować tego problemu, gdyż może być czasem objawem jakiegoś poważniejszego schorzenia. Najlepiej udać się do laryngologa, stomatologa bądź lekarza internisty. Istnieją też sprawdzone sposoby na zredukowanie białego nalotu na języku. Warto przede wszystkim wyczyścić język.