Brak śliny w ustach w nocy

Brak śliny w ustach w nocy

Bardzo dużo osób skarży się na brak śliny w ustach w nocy. Warto zaznaczyć, że jest dolegliwość, która może być spowodowana przez wiele czynników. Okazuje się, że suchość w jamie ustnej fachowo określana jest kserostomią. Mowa tutaj o nieprzyjemnej dolegliwości, która ma związek ze zmniejszonym wydzielaniem śliny.

Co więcej, kserostomia powodowana jest przez pewne używki oraz leki. Do tego dolicza się nieodpowiednią dietę oraz stres. Można jednak próbować zwalczać suchość w ustach domowymi sposobami, jednakże na dłuższą metę przypadłości takowej nie można lekceważyć, bowiem często jest objawem poważniejszych schorzeń. Warto zaznaczyć, że nieleczona kserostomia prowadzi do grzybicy, a ponadto sprzyja rozwojowi próchnicy, aft, a ponadto owrzodzeń w jamie ustnej. Sporo osób zastanawia się, czym spowodowany jest brak śliny w ustach w nocy.

Często je to efekt stosowania niewłaściwej diety. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ślina w jamie ustnej odgrywa istotną rolę. Przede wszystkim nawilża oraz reguluje pH. Oprócz tego wpływa na odpowiednie działanie kubków smakowych. Dodatkowo wspomaga też procesy trawienne, ze względu na znajdujący się w niej enzym, czyli amylazę – odpowiada ona za trawienie cukrów. Co więcej, suchość w ustach utrudnia mówienie, przełykanie, jedzenie, a oprócz tego powoduje wzmożone pragnienie oraz niemiły zapach z ust. Często jest to sygnał, którym organizm informuje człowieka o wszelkich nieprawidłowościach. Dlatego warto udać się do lekarza, jeżeli brak śliny w ustach w nocy pojawia się zbyt często.

Co oznacza suchość w jamie ustnej w nocy?

Warto zaznaczyć, że brak śliny w ustach w nocy nierzadko ma związek z niedostatecznym nawodnieniem ludzkiego organizmu. Okazuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej dwa litry wody w czasie dnia. Oprócz tego częste spożywania ostrych oraz słonych potraw może powodować taki stan. Do tego dolicza się palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie pewnych leków. Brak śliny w ustach w nocy może też być spowodowany spożyciem marihuany oraz metamfetaminy. Jednakże picie zbyt małej ilości wody jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną uczucia suchości w jamie ustnej.

Co oznacza brak śliny w ustach?

Bardzo dużo osób zastanawia się, co oznacza brak śliny w ustach. Okazuje się, iż najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zażywanie leków. Mowa tutaj głównie o przeciwdepresyjnych oraz przeciwwymiotnych. Do tego trzeba doliczyć środki farmakologiczne antyhistaminowe oraz neuroleptyki. Również inne preparaty mogą powodować suchość w ustach na przykład stosowane w leczeniu choroby Parkinsona. Są to leki rozszerzające oskrzela bądź diuretyki. Co więcej, do braku śliny w ustach nierzadko doprowadzają również środki odurzające.

Mowa tutaj między innymi o marihuanie oraz metamfetaminie. Należy też wiedzieć, że rozpowszechnienie stosowania tego ostatniego narkotyku jest powodem częstości występowania zaawansowanej próchnicy, która jest wynikiem suchości w jamie ustnej po spożyciu metamfetaminy. Warto też pamiętać o tym, że niszczenie zębów dodatkowo nasilane jest przez zgrzytanie zębami oraz zaciskanie zębów. Nierzadko jest to powodem przyjmowania narkotyków. Innym powodem braku śliny w ustach może być chemioterapia. Jest to bardzo częsta przyczyna takiego stanu. Warto zaznaczyć, że podczas chemioterapii nowotworów występuje również nasilona suchość, a dodatkowo stan zapalny jamy ustnej.

Do tego trzeba doliczyć również zaburzenia, które ustępują przeważnie po zakończeniu leczenia. Nie wolno również zapomnieć o radioterapii głowy oraz szyi. Co istotne, napromieniowanie ślinianek w czasie radioterapii nowotworów głowy, a ponadto szyi nierzadko powoduje wzmożoną suchość w jamie ustnej. Okazuje się, że po dawce promieniowania 5200 cGy występuje ciężka, nieodwracalna suchość, która jest bardzo nieprzyjemna dla człowieka. Innym powodem braku śliny w ustach są często choroby układowe. Warto zaznaczyć, że schorzenia ślinianek to częsta przyczyna suchości w jamie ustnej wyłącznie wtedy, kiedy wszystkie gruczoły ślinowe objęte są procesem chorobowym. Mowa tutaj na przykład o wrodzonym niedorozwoju ślinianek, jednakże jest to bardzo rzadko spotykana choroba we współczesnym świecie.

Jak pobudzić ślinianki?

Trzeba wiedzieć o tym, że w przypadku zdiagnozowanej kserostomii bardzo istotnym elementem terapii jest stosowanie właściwych płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej. Mają one działanie łagodzące. Co więcej, skutecznie oczyszczają oraz nawilżają śluzówkę. Warto dodać, że stosowanie past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej, w których składniki działają bakteriobójczo bądź wybielająco nierzadko pogłębia uszkodzenie śluzówki, co przyczynia się do braku śliny w ustach. Sporo osób zastanawia się, jak pobudzić śliniaki. Dobrym sposobem jest spożywanie cytryny. Warto również przygotować sok z cytryny. Jest on świetny do tego zadania. Dzięki niemu można skutecznie zażegnać brak śliny w ustach. Jeżeli jednak taki sposób nie zadziała, trzeba udać się do lekarza.