Co to jest leczenie kanałowe zęba?

Co to jest leczenie kanałowe zęba?

Co to jest leczenie kanałowe zęba?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób doświadcza problemów z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z zębami. Warto więc regularnie chodzić do lekarza stomatologa i na bieżąco leczyć ubytki w zębach. Niestety, wiele osób nie wybiera się do lekarza regularnie, co prowadzi w przyszłości do dużo większych problemów z uzębieniem.

Dlaczego ząb trzeba leczyć kanałowo?

Leczenie kanałowe jest ostatecznym krokiem w kierunku ratowania zęba. Wskazaniami do przeprowadzenia leczenia kanałowego są przede wszystkim duże zmiany próchnicze, które nie dają się wyleczyć zwykłym wypełnieniem, zapalenie lub martwica miazgi oraz inne stany zapalne typu ropnie i zgorzele. Ząb leczy się kanałowo także w przypadku urazów zębów, takich jak złamanie korony i odsłonięcie miazgi zęba. Oznakami do przeprowadzenia leczenia kanałowego są także zmiany wierzchołkowe. Leczenie takie przeprowadza się również przed zabiegami protetycznymi.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak przebiega leczenie kanałowe, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest leczenie kanałowe zęba. Leczenie kanałowe jest inaczej nazywane leczeniem endodontycznym. Polega ono na usunięciu miazgi zalegającej w kanałach korzeniowych, następnie ich zdezynfekowaniu, a w ostatnim etapie szczelne wypełnienie kanałów i zabezpieczenie korony zęba. W pierwszej kolejności w przypadku leczenia kanałowego należy jednak usunąć wszelką próchnicę zalegającą w zębie i wykonanie odpowiednich dojść do kanałów. Kluczowe w przypadku leczenia kanałowego jest wykonanie poprawnego otwarcia zęba i dokładne jego wyczyszczenie. W przypadku niewystarczającego otwarcia i niedokładnego oczyszczenia zęba z miazgi możliwe są bowiem duże powikłania.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nie jest niestety najtańszą opcją leczenia zęba. Ponadto trudno wskazać jednoznaczną cenę jaką należy zapłacić za leczenie. Na ostateczną cenę wpływ ma bowiem wiele czynników. Do najważniejszych z nich należy przede wszystkim liczba kanałów, które trzeba wypełnić oraz wybrana metoda wypełnienia. Ważny jest również czas leczenia, czyli liczba wizyt niezbędnych do końcowego wyleczenia zęba. Mniejszy koszt stanowią różnego rodzaju dodatki, typu znieczulenie oraz konieczność zastosowania mikroskopu.

Na ostateczną cenę wpływ ma jednak miasto, w którym wykonuje się zabieg. W dużych miastach cena leczenia kanałowego będzie się bowiem znacząco różniła od ceny w mniejszych miejscowościach. Ważna jest również renoma gabinetu, w którym przeprowadzone jest leczenie oraz wybór stomatologa. Oczywiście na leczeniu kanałowym nie należy oszczędzać i im lepszy lekarz stomatolog, tym lepsze efekty leczenia można uzyskać.

Leczenie kanałowe nie jest z pewnością przyjemną formę ratunku zęba. Ząb leczy się kanałowo najczęściej w przypadkach bardzo dużych zmian próchnicznych, gdy żadne inne metody nie zdadzą już rezultatu. Warto więc zawczasu dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć konieczności tego typu leczenia. Sama długość leczenia zależy od kilku czynników, najczęściej jednak niezbędna jest przynajmniej dwukrotna wizyta u stomatologa.